Do popołudniowej kawy, na dobry początek tygodnia chcielibyśmy zaprezentować kolejny spośród srebrnych wyrobów, które trafią pod młotek w sierpniu na E-Aukcji 3.

Patera na stopie zdobiona w interesujący wątek z wkomponowanym krzyżem wykonana
w 1884 roku w Rydze w srebrze próby 84 złotników (.875). W późniejszym okresie niewprawnie naprawiona, jednak mimo to wciąż stanowi niewiarygodną ciekawostkę i pamiątkę historyczną.

A to z uwagi na dedykację znajdującą się wewnątrz.

„Na pamiątkę miłych chwil w Tallinie / Nela i Konrad Libiccy / 10.VII.1932”

Ot zwykła dedykacja, jakich wiele. Tu jednak donator jest osobą nietuzinkową.

Konrad Libicki – członek Związku Walki Czynnej, członek Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej, kierownik warszawskiego POW, żołnierz I Brygady Legionów.
Po odzyskaniu Niepodległości w Oddziale II Sztabu Generalnego (wywiad), absolwent kursu Wyższej Szkoły Wojennej.

Od 1927 do 1929 roku kierownik Wydziału Prasowego Departamentu Politycznego Ministerstwo Spraw Zagranicznych, od 1929 do 1933 roku poseł RP w Estonii
(z tego okresu pochodzi oferowana przez nas patera). Od 1933 do 1938 dyrektor Polskiej Agencji Telegraficznej. Od 1938 do 1939 roku dyrektor naczelny Polskiego Radia.

Po II Wojnie Światowej na emigracji. Współzałożyciel i wiceprezes Pilsudski Institute
w Londynie.

Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski,odznaczony Krzyżem Niepodległości z mieczami, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Komandor Orderu Legii Honorowej.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *