3 dzień aukcji, 13 stycznia, wielu Kolekcjonerów zapamięta na długo za sprawą kilku monet, które chciałby do kolekcji włączyć nie jeden kolekcjoner 

Głównym sprawcą zamieszania była jedna z najdroższych dwuzłotówek w historii.
Mowa o niesamowitej dwuzłotówce Stanisława Augusta Poniatowskiego, na której widać kunszt mincerski i każdy najdrobniejszy szczegół. Moneta z efektem lustrzanki,
co przy monetach XVIII wiecznych jest niebywałym zjawiskiem. Krążyły głosy, że moneta warta każdych pieniędzy, skończyła się za 44840 złotych, niesamowity wynik przy niesamowitej monecie. Gratulujemy nabywcy i mamy nadzieję, że będzie sprawiała radość w kolekcji jak najdłużej 

Drugą bardzo charakterystyczną monetą, która jest na liście marzeń wielu kolekcjonerów jest półdukat 1665 z mennicy wileńskiej, nazywany potocznie 'złotą boratynką’ z uwagi na duże podobieństwo do szeląga miedzianego. Moneta sprzedana na naszej aukcji za 20 060 złotych może już cieszyć nowego właściciela.

Jeśli chodzi o mennictwo Jana Kazimierza, wiele monet zmieniło właściciela. Są wśród nich szóstaki, tymfy, orty i inne monety. Z ciekawszych monet szóstak poznański z 1662 roku został sprzedany za 826 złotych, a wspaniałe fałszerstwo orta gdańskiego z 1656 roku, wyprodukowany w niezwykle zaawansowanym warsztacie skończył się za 1298 złotych.

Aukcja zaowocowała także w świetne monety Augusta III Sasa. Orty z lat 1754 i 1756 sprzedane zostały za 1652 zł i 1888 zł, co na monety bez gradingu pokazuje jak bardzo zostały docenione przez kolekcjonerów.

Wracając do Stanisława Augusta Poniatowskiego w ofercie były także wyśmienity grosz 1792 roku MS63 sprzedany za 4012 złotych, nieopisany półzłotek 1766 bez kropki po EX z niską palmową gałązką wieńca dodatkowo z niespotykanym zaznaczeniem wiązania w postaci kropki, po za tym moneta piękna, której NGC dało notę MS64, licytacja skończyła się przy 2 950 złotych. Na deser złotówka 1792 ms63 za 4838 złotych i wyśmienity talar 1788, którego nowy nabywca pozyskał za 15 340 złotych.

Na koniec zostały zlicytowane monety powiązane historycznie z Polską. Wyróżniającą się pozycją był kwartnik bez daty Bolko II ze skróconą legendą, który skończył się za 1416 złotych.

Gratulujemy nowym właścicielom i życzymy powodzenia na naszych kolejnych aukcjach,
do których już się przygotowujemy. Aukcja główna już w dniach 10-11 kwiecień 2021. Zapraszamy do bycia czujnym  Miłego dnia!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *