Na naszej VII-mej Aukcji – złote monety rosyjskie

Opublikowane przez RDA w dniu

Nadeszła sobota, więc powracamy jak co tydzień do złota.
Tym razem ponownie złoto rosyjskie. Jakiś czas temu pisaliśmy o złocie Mikołaja II, tymczasem dzisiaj chcemy zaproponować nieco starsze monety Mikołaja I. Aukcja VII będzie obfitowała w 6 roczników pięciorublówek, które mogą stanowić dobrą bazę do rozpoczęcia przygody ze złotem Mikołaja I.

Pierwszy, najstarszy w naszej ofercie będzie 5 rubli z 1834 roku. Zdrowa, naturalna moneta, jednak z widocznymi śladami obiegu. Kolejno zlicytowane zostaną monety z lat 1844-1847
i 1851. Najrzadsze będą 5 rubli 1844 КБ z inicjałami na awersie mincmistrza Konstantina Butienieva sprawującego swój urząd w latach 1844-45. Z upływem lat monety zyskiwały na urodzie poprzez dopracowanie awersu jak i rewersu.

Złoto Mikołaja I nie należy do popularnego złota w kolekcjach, po pierwsze z uwagi na wcześniejsze wprowadzenie do obiegu są to monety, których w menniczym stanie zachowania jest mniej. Dodatkowo z uwagi na to że są starsze zyskują na swojej wartości – są ciężej dostępne na rynku przez co stanowią atrakcyjniejszy materiał kolekcjonerski.

Złoto jest to dobry materiał inwestycyjny, jednak najczęściej są wybierane monety Mikołaja II. Po zebraniu większości odmian i roczników tego władcy warto zainteresować się starszymi monetami (czy to Aleksandra czy Mikołaja I), które mogą stanowić ciekawe rozszerzenie zbioru 

Monety Carskiej Rosji jak co aukcję będą stanowić mocny dział nadchodzącego wydarzenia,
a kolejne monety zaprezentujemy już w następnym tygodniu!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *