Na naszej VII-mej Aukcji – trojaki Zygmunta III Wazy

Opublikowane przez RDA w dniu

Trojaki Zygmunta III Wazy na Aukcji VII.

Dzisiejszy post będzie dużym postem zbiorowym, w którym pokażemy wyselekcjonowane egzemplarze z nadchodzącego wydarzenia. Monety, które będą mieli Państwo okazje nabyć są wyśmienite zarówno pod względem stanu zachowania, jak i bardzo ciekawej typologii – niejednokrotnie monety nieopisane.

Przenieśmy się do Poznania, bo to właśnie od trojaków z tej mennicy zaczniemy swoją podróż. Na początku bardzo ciekawy trojak z 1588 roku w nieopisanym wariancie interpunkcyjnym. Odmiana z datą w prawym dolnym polu. Wyśmienity, menniczy egzemplarz, którego NGC doceniło notą MS62. Druga pozycja niczym nie odstępuje od pierwszej, gdyż jest to okazowy egzemplarz dla tego typu monet z 1597 roku. Nieopisany u Igera wariant interpunkcji awersu. Moneta doceniona najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą w gradingu NGC – MS65! Zdecydowanie polecamy. Na koniec wyśmienity trojak poznański bez daty, nieopisany u Igera wariant bez rozetki z końcówką legendy awersu L w wysokiej nocie NGC MS63.

Przenieśmy się na północny wschód do oddalonego o kilkaset Malborka. Mennica słynąca
z niezwykłej staranności o każdy detal na monetach oraz z niesamowitej jakości blachy. Pierwszy trojak z 1594 roku, nieopisany u Igera wariant interpunkcyjny awersu w menniczym stanie zachowania. Drugi świetny trojak w surowej nocie AU58, menniczy egzemplarz z bardzo ładnym połyskiem menniczym.

Kolejna moneta będzie z naszych stron, z mennicy w Lublinie. Bardzo ładny egzemplarz rzadkiej odmiany z monogramem Melchiora Reysnera w tarczy. Odmiana z popiersiem typu 21 wg typologii D. Marzęty. Nieopisany u Igera wariant interpunkcyjny. Piękny, menniczy egzemplarz
w kolorowej patynie.

Byliśmy na zachodzie, północy i wschodzie, zostało więc nam południe, czyli bardzo lubiana mennica krakowska. Dzisiaj chcemy pokazać trojaki z lat 1601, 1603 i nieopisany u Igera wariant przebitki 1603/4, wszystkie w okołomenniczych stanach zachowania!

Na koniec zostało mennictwo litewskie (Wilno) i miejskie (Ryga).
Zdecydowanie najładniejszym przedstawicielem tych działów jest trojak wileński z 1592 roku. Odmiana z zapisem skrótu imienia królewskiego SIG. Moneta doceniona drugą najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą w gradingu NGC – MS63! Fantastycznie zachowany detal
i połysk menniczy to cechy, które pozwoliły na uzyskanie tak wysokiej noty. Kolejne dwa egzemplarze mennictwa litewskiego pochodzą z 1593 i 1595 roku, obie w notach MS.
Na koniec trojak ryski, nieopisana u Igera przebitka w dacie 6/9 w roczniku 1596. Co ciekawsze przebitka dotyczy trzeciej cyfry daty, a nie czwartej. Dodatkowo moneta jest w okołomenniczym stanie zachowania!

Zapraszamy do rejestracji i składania limitów na www.rda.onebid.pl

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *