Dzisiejsze popołudnie postanowiliśmy przeznaczyć na pozanumizmatyczną ucztę dla oczu.

Każdy, kto choć trochę interesował się w życiu polskimi platerami, czy srebrem słyszał
z pewnością o wytwórni Fraget. Ta z początku rodzinna, mała firma, z czasem stała się jednym z największych producentów wyrobów srebrnych i platerowanych w całym Królestwie Polskim, a potem II RP. Wyroby firmy cieszyły się zresztą ogromnym uznaniem na całym świecie i były bardzo popularne m.in w Rosji.

Na naszej Aukcji VII obok działów dotychczas znanych będzie obecnych również kilka wyrobów srebrnych (jako zapowiedź osobnej aukcji, o czym kilka słów zapewne już niebawem ),
w tym wspaniała para lichtarzy Frageta.

Aha, dla podkreślenia ich jakości i wyjątkowości – są to lichtarze w srebrze co już samo w sobie czyni je dość rzadkimi (spośród srebrnych wyrobów Frageta popularne są w zasadzie tylko sztućce) 

Lichtarze posadowione na czworobocznych, dwuczłonowych stopach, których dolną część tworzą ścianki z motywem liści winogron, z kiściami na nóżkach. Górną część tworzy wysklepiona stopa dzielona horyzontalnie motywem delikatnych gałązek z aplikami w postaci kiści winogron z liśćmi. Wysklepienie zakończone czworoboczną kolumienką, pod którą ciekawy wątek zdobniczy z czterema medalionami. Trzon czworoboczny oparty na czworobocznej kolumience, z dwoma talerzykami, zakończony czworoboczną małą kolumienką. Dolny talerzyk zdobiony w motyw medalionów i liści z delikatnym zdobieniem, górny talerzyk w formie romboidalnej zdobny w cztery apliki w formie kiści winogron z liśćmi. Tuleja w formie czworobocznego kielicha oparta na czworobocznej kolumience zdobna
w delikatny motyw liści. Funkcję profitki spełniają wychylone, wystające ponad sklepienie tuleje łapki.

Na boku stopy punca mistrza probierczego Jerzego Sosnkowskiego z 1891 roku, oraz punca srebra próby 84 złotników (.875) i dwugłowy orzeł carski.

Na nóżce punca producenta FRAGET oraz numer katalogowy 2102.

Patyna, nalot. Drobne ślady użytkowania.

Wymiary stopy 14 x 14,5 cm, wysokość 37 cm, średnica u sklepienia tulei 2,5 cm, waga łączna 977 g.

Gdyby ktoś zastanawiał się więc w czym zapalić świece w ciepłe wiosenno-letnie wieczory – zapraszamy na naszą aukcję! 

 

   

   


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *