Na naszej VII-mej Aukcji – biżuteria patriotyczna i varia

Opublikowane przez RDA w dniu

Biżuteria patriotyczna i varia to kolejny dział z naszej nadchodzącej aukcji, który chcemy zaprezentować!

W jego ramach na aukcję trafiły przedmioty tak różne jak aplika z mebla z herbami Augusta II jako króla Polski, papierośnica z herbem, papierośnica pamiątkowa związana z fabryką Perkun w Warszawie (tak z tą samą, w której produkowano chociażby bagnety w okresie międzywojennym!), czy ryngrafy.

Ciężko wybrać tu przedmioty najciekawsze, bo niemal każdy jest wyjątkowy.

Pozwolimy tu sobie na przytoczenie wyimków z opisów niektórych z nich:

„Wewnątrz papierośnicy dedykacja: Od kolegów i koleżanek/z Perkuna/dnia 31 III 1914; Ponadto punca srebra próby 84 złotników (.875) z probierni moskiewskiej oraz imiennik wytwórcy.”

„Bardzo interesująca aplika najpewniej pochodząca z mebla. Przedstawia sobą ukoronowane herby Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Saksonii złączone monogramem króla Augusta II Mocnego.”

„Pierwowzór wizerunku matki Boskiej przedstawionej na awersie tego ryngrafu, wykonał w 1984 roku prof. Andrzej Pityński, rzeźbiarz mieszkający obecnie w USA. Została Ona umieszczona po raz pierwszy na tablicy pamiątkowej wykonanej z brązu, (130cmX80cm) w kościele
w Doylestown w stanie Pensylwania. Tak przedstawiona Matka Boska była wielokrotnie wykorzystywana dla uczczenia bohaterów Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego na pomnikach, medalach i właśnie na tym ryngrafie. W 1998 roku Matka Boska Powstańcza (AKowska) została także umieszczona na pomniku (postać z brązu na granicie, 400cmx300cmx300cm) w Warszawie al. Solidarności 60 w miejscu gdzie w czasie Powstania stała barykada – Reduta Matki Boskiej. ”

A to tylko część tego działu

 
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *