Na naszej E-Aukcji 9 – Zbiór 4 ciekawych monet

Opublikowane przez RDA w dniu

Na dzisiaj przygotowaliśmy zbiór 4 monet, które nie są ze sobą powiązane, ale każda spowoduje przyśpieszone bicie serca dla kolekcjonerów zbierających konkretne działy.

Na start moneta typologicznie bardzo rzadka i poszukiwana, sporadycznie notowana na rynku i z bardzo ciekawą historią. Szeląg wybity w 1577 roku podczas oblężenia gdańska to moneta, która w handlu występuje w słabych stanach zachowania. 9 stycznia będą jednak mieli Państwo okazję pozyskać znakomicie zachowany egzemplarz z dużą ilością połysku w tle! Jeśli chodzi o historię tych monet, początkowo były one bite ze sreber pozyskanych z kościoła Panny Marii, do przetopu skierowano aż 540 kg srebra! Bicie srebrnych monet zlecono pierwotnie Kacprowi Goebelowi – wynalazcy prasy menniczej. Goebel prowadził mennicę miejską wspólnie z Wilhelmem Schrciehenem do końca sierpnia 1577 r., kiedy oskarżono go o przywłaszczenie przeszło 4000 sztuk wybitych już talarów. W konsekwencji 14 października miasto powierzyło emisję srebrnych nominałów innemu mincerzowi, sprowadzonemu z Lubeki Walterowi Tallemanowi.

Kolejną monetą dosyć rzadko występującą na polskim rynku jest frank z 1579 roku, wybity za czasów rządów Henryka Walezego. Na aukcję trafił pięknie zachowany egzemplarz z dużą ilością połysku menniczego.

Pojawi się także poszukiwany ort bez daty, wybity na szwedzką okupację Torunia i rzadki grosz z 1535 roku wybity w Wilnie, rzadkiej emisji wybitej we wrześniu na co wskazuje litera S pod Pogonią (September).

Zapraszamy do zapisów na aukcję oraz licytowania wybranych walorów!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *