Na naszej E-Aukcji 9 – Polskie monety XIX-wieczne

Opublikowane przez RDA w dniu

Polskie monety XIX-wieczne to temat niewątpliwie lubiany i chętnie włączany do kolekcji. Nie jest to dział mocno skomplikowany, jednak chcąc zbierać wyselekcjonowane monety, często bywa kosztowny. Na naszej aukcji znalazły się monety zarówno dla zaawansowanych kolekcjonerów, jak i dla osób początkujących, które zaczynają od obiegowych stanów zachowania.

Pierwszą prezentowaną monetą jest pięciozłotówka Mikołaja I wybita w 1834 roku. Bardzo ładny, obiegowy egzemplarz z resztkami połysku, co ważne bez dużych zadrapań. Przyjemny dla oka, ponadprzeciętny egzemplarz, który warto włączyć do zbioru.

Kolejną piękną monetą jest 10 złotych wybite w 1835 roku. Charakteryzują ją świetnie zachowane detale, połysk menniczy oraz delikatna patyna. Jest to wariant z szeroką korona, po trzeciej i czwartej kępce – dwie jagody. Moneta rzadka w takim stanie zachowania!

Miłośnikom drobniejszych monet polecamy dwuzłotówkę, którą PCGS ocenił na notę AU58. Ciekawy egzemplarz z dobrze widoczną przebitką daty z 1838 na 1839, znakomitą prezencją oraz połyskiem menniczym.

Kolejną znakomitą monetą jest złotówka wybita w 1836 roku. Monety tak zachowane to prawdziwa rzadkość. Minus został przyznany za pojedyncze skaleczenia i nieznaczne zakłócenia tła, jednak moneta jest absolutnie znakomita, a tak zachowany połysk menniczy na monetach zaboru rosyjskiego jest niespotykany!

Na aukcji pojawią się też inne monety, ruble, monety groszowe, w tym bardzo rzadkie w menniczym stanie zachowania 10 groszy 1839 (MS61), w tym różne roczniki i stany zachowania. Tymczasem zachęcamy do przeglądu fotografii, a już za kilka dni do licytacji wybranych walorów na platformie Onebid!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *