Na naszej E-Aukcji 9 – Monety Wolnego Miasta Krakowa

Opublikowane przez RDA w dniu

Witamy serdecznie 

Ten tydzień rozpoczynamy mocno, ponieważ już w tym tygodniu będą Państwo smagać się o nowe przedmioty do swoich kolekcji. Chcemy dzisiaj pokazać monety, na które część kolekcjonerów ‘poluje’ nawet po kilkanaście miesięcy, zanim znajdzie odpowiedni egzemplarz do swojego zbioru. Mowa o monetach Wolnego Miasta Krakowa, które na rynku aukcyjnym w menniczych stanach zachowania występują sporadycznie (a na naszej aukcji mamy 2) oraz nieco częściej spotykanych, ale dalej rzadkich monetach z okresu Powstania Listopadowego.

Monety Wolnego Miasta Kraków mają ciekawą historię i mogą stanowić piękne rozszerzenie kolekcji monet XIX-wiecznych. Na naszej aukcji będzie można kupić komplet, czyli 5 groszy, 10 groszy oraz złotówkę. Niektóre źródła podają niekiedy, że były także monety próbne o nominałach 3 grosze oraz 2 złote, jednak są to wytwory XIX-wiecznych fałszerzy. Monety były bite w stosunkowo niskich nakładach, złotówka 20.000 sztuk, 5 groszy 180.000 sztuk, a 10 groszy 150.000 sztuk, jednak w zawieruchach XIX i XX wieku duża część nakładu została zagubiona lub zniszczona, przez co monet w menniczych stanach zachowania zostało niewiele.

Jeśli chodzi o monety powstania listopadowego, na aukcji znalazła się trzygroszówka z prostymi łapami orła, bardzo ładnie zachowany egzemplarz z pięknie zachowanymi detalami w kolorowej patynie oraz 10 groszy z nogami orła zgiętymi w nocie MS61 ze świetnym połyskiem menniczym. Wszystkie monety zdecydowanie polecamy!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *