Na naszej E-Aukcji 9 – Monety próbne II RP

Opublikowane przez RDA w dniu

Dzisiejszy dzień to idealna pora na pokazanie dwóch monet próbnych z czasów II RP 

Wyjątkowej urody 10 złotówka, która w 1925 roku zajęła drugie miejsce w konkursie na pierwszą złotą monetą II RP, przegrywając z bardzo lubianą monetą z podobizną Bolesława Chrobrego (wybitą później w dwóch nominałach 10 i 20 złotych). Moneta z wizerunkiem robotnika z siekierą to niezwykle ciekawy projekt, który nigdy nie doczekał się wybicia jako moneta obiegowa. Moneta próbna, na której widnieje kobieta i mężczyzna została wybita w brązie, w nakładzie wynoszącym 100 sztuk. Egzemplarz z nadchodzącej aukcji pokryty jest fenomenalną, starą patyną, co idealne ukazane jest na zdjęciach poniżej. Moneta znakomita, którą polecamy do zaawansowanych zbiorów monet próbnych lub jako rozwinięcie zbioru monet obiegowych II RP.

Drugą pozycją jest 50 marek wybite w 1923 roku. Ciekawostką jest, że powyższa próba powstała w okresie, gdy nie było jeszcze jasne, jak będzie nazywał się nowy nominał, stąd, nie umieszczono na niej nazwy, zakodowano jednak piktograficznie skrót nazwy Marka w postaci Młota i Koła. Projekt do niej stworzył wybitny krakowski rzeźbiarz Konstanty Laszczka – autor wysoko ocenianych portretowych ujęć na medalach i plakietach. Oferowany egzemplarz to świetnie zachowany egzemplarz, wybity w niskim nakładzie 120 sztuk.

Zdecydowanie polecamy i zapraszamy do dzielenia się opiniami, którą monetę chętniej włączyliby Państwo do zbioru. My mielibyśmy trudność w wyborze 

Życzymy spokojnego dnia!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *