Na naszej E-Aukcji 9 – Monety Jana Kazimierza

Opublikowane przez RDA w dniu

Jan II Kazimierz to dział niezwykle lubiany przez kolekcjonerów i zawsze cieszący się ogromną popularnością. Na nadchodzącej e-aukcji zebraliśmy 44 loty, wśród których znajdą Państwo zarówno fantastyczne monety srebrne jak i bardzo lubiane szelągi koronne i litewskie, popularnie nazywane boratynkami.

Na szczególną uwagę zasługują natomiast dwa niesamowite orty, które są jedynymi z najładniejszych przedstawicielami konkretnych roczników i mennic. Pierwsza z nich to ort toruński wybity w 1663 roku w mennicy w Toruniu. Typ portretu z wąsem zakręconym do góry, wąski łańcuch Orderu, naramiennik z trzema segmentami zdobionymi nitami. Na rewersie inicjały HD L (Hansa Dawida Lauera) z boku tarczy herbowej rozdzielone, napis legendy NOVA CI. Wyśmienity, menniczy egzemplarz, bez śladów obiegu.
Duża świeżość blachy, piękny intensywny blask na całej powierzchni. Druga najwyższa, w chwili obecnej, ocena NGC dla rocznika 1663! Bardzo rzadki w tak doskonałym stanie zachowania.

Drugą z nich jest ort wybity w mennicy gdańskiej w 1657 roku. Odmiana z mniejszą głową króla na awersie, na rewersie przy łapach lwów litery D – L (dzierżawca mennicy w Gdańsku Daniel Lesse). Wyselekcjonowany, menniczy egzemplarz, o dużej świeżości z blaskiem na całej powierzchni monety.
Druga najwyższa, w chwili obecnej, ocena NGC dla rocznika 1657.
Tylko jeden egzemplarz oceniony został wyżej!

Na aukcji znajdą Państwo również kilka tymfów, szóstaków oraz zbiór znakomitych boratynek z różnych mennic.

Zdecydowanie polecamy i zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą oraz zapisów do aukcji. Pozostało nieco ponad 10 dni, więc nie ma na co czekać!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *