Na naszej E-Aukcji 9 – Kilka monet Stanisława Augusta Poniatowskiego

Opublikowane przez RDA w dniu

Już jutro Wigilia, natomiast my nie zwalniamy tempa i dodajemy kolejne pozycje do systemu, by pokazać Państwu jak najwięcej jeszcze przed świętami. W ostatnich dniach nasza zbliżająca się e-aukcja urosła o kilkaset pozycji, w tym wiele bardzo ciekawych i poszukiwanych przez kolekcjonerów… Zbliżamy się do 4000 pozycji, tworząc jedną z największych pod względem ilości przedmiotów w historii firmy.

Dzisiaj chcemy pokazać kilka monet Stanisława Augusta Poniatowskiego, władcy, który wzbudza mieszane uczucia, jednak bezsprzecznie pozostawił po sobie niezwykle rozbudowane i ciekawe mennictwo, cieszące się ogromną popularnością.

Pierwszą monetą jest piękny półtalar wybity w 1788 roku. Egzemplarz posiada znakomicie zachowane detale oraz bardzo ładną, żywą prezencję podkreślającą urodę monety. Pozycja rzadko spotykana w tak dobrym stanie zachowania, zdecydowanie godna polecenia.

Kolejne dwie monety to talary. Pierwszy został wybity w 1775 roku i jest to rzadsza odmiana z końcówką legendy LITU. Wyjątkowo ładny egzemplarz z jedynie niewielkim justunkiem, bez wad blachy typowych dla tej emisji. Dobrze czytelne detale w tym włosy władcy.

Drugi talar wybity został w 1788 roku. Egzemplarz posiada dobrze zachowane detale, zwłaszcza na rewersie oraz dużą ilością połysku pod patyną.

W dziale monet Stanisława Augusta Poniatowskiego znalazło się także pruskie fałszerstwo półzłotka, trojak (zbrojarz) oraz grosze wybite w różnych latach panowania.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *