Na naszej E-Aukcji 8 – monety ściśle związane z terenami i historią Polski

Opublikowane przez RDA w dniu

W południe postanowiliśmy pokazać kilkanaście monet ściśle związanych z terenami i historią Polski. Przeglądając katalog warto spoglądać także na działy, których nie zbieramy. Dlaczego? Aby oglądać ciekawe i rzadkie monety oraz szukać nowych inspiracji do poszerzania zbiorów. Jedną z najciekawszych monet powiązanych niewątpliwie jest ort z 1657 roku Karola Gustawa. Typ orta wybity za panowania Jana Kazimierza z popiersiem Karola X Gustawa, podczas okupacji Elbląga. Bardzo rzadka odmiana z ligaturą NH na rewersie. Rzadkość oceniona przez Kopickiego na R8, z dopiskiem znana ze zbiorów Czapskiego, Sobańskiego i Muzeum Narodowego w Warszawie. Wyselekcjonowany, wyśmienicie zachowany, menniczy egzemplarz, z czasów szwedzkiej okupacji Elbląga.
Połysk w tle, urokliwa patyna, delikatne niedoskonałości krążka, typowe dla tej emisji.
Na chwilę obecną druga najwyższa nota gradingowa renomowanej firmy NGC.
Wyżej oceniony został tylko jeden egzemplarz!

Drugą bardzo ciekawą pozycją jest również ort (tym razem bez daty) Karola Gustawa, jednakże wybity w Toruniu. Pozycja sporadycznie występująca w handlu, dodatkowo w dobrym stanie zachowania jak na tą emisję.

Znajdzie się również sporo drobnicy dla kolekcjonerów uzupełniających swoje zbiory o półtoraki szwedzkiej okupacji Rygi w bardzo ładnych stanach zachowania, a także bardzo rzadki grosz wybity podczas oblężenia Gdańska w 1577 roku.

Dzień później zostaną zlicytowane monety pomorskie, pruskie i śląskie, które znalazły swoich licznych przedstawicieli. Na szczególną uwagę zasługują ort pruskie oraz monety 1 i 3 krajcarowe oraz 15 krajcarów 1693 Księstwa nyskiego biskupów wrocławskich.

Zapraszamy do przeglądania katalogu, rejestracji i składania limitów na www.rda.onebid.pl

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *