Na naszej E-Aukcji 8 – dział monet Jana III Sobieskiego

Opublikowane przez RDA w dniu

4 września przypadnie przybliżeniu działu Jana III Sobieskiego.

Rozpoczniemy od monety najrzadszej z zestawienia 36 pozycji – orta 1677, który z uwagi na ciekawszy i rzadszy typ portretu został doceniony w katalogu ortów Szatalina-Grendela R5!
Ort mimo 3 stanu zachowania jest niezwykle pożądaną pozycją w wielu zbiorach, stąd licytacja pozycji zaczęła się już ponad tydzień wcześniej od kwoty 2000 złotych! Zdecydowanie polecamy!

Drugą monetą, która wymaga wnikliwej uwagi jest jeden z rzadszych szóstaków z 1684 roku
z inicjałami SP – Spytka Pstrokońskiego, która została wybita podczas jego krótkich rządów
w mennicy. Odmiana z tarczami wygiętymi, której towarzyszy znakomity, okołomenniczy stan zachowania! Jeden z ładniejszych egzemplarzy, który pojawił się w ostatnim czasie na rynku aukcyjnym, doceniony notą MS61, co jest trzecim wynikiem dla tej odmiany (tylko dwa ocenione wyżej).

Zostając w temacie monet rzadkich nie sposób nie wspomnieć o jednej z najbardziej poszukiwanych monet z inicjałami SVP – Samuela von Phachler, który zastąpił Pstrokońskiego. Obiegowy, czytelny egzemplarz, na który na pewno zwrócić uwagę przy budowaniu zbioru szóstaków.

Kolejną ciekawą pozycją jest szóstak z 1684 roku. Interesujący, nieopisany dotychczas wariant z przebitką nominału na rewersie, gdzie w miejsce błędnego IV nabito VI. Moneta sporadycznie występująca w handlu – na naszej aukcji do wylicytowania będą aż 3 takie monety w różnych stanach zachowania.

Oprócz monet ciekawych typologicznie pojawią się monety, o których rzadkości stanowi stan zachowania!
Pojawią się okołomennicze monety z lat 1683 z herbem Jelita bez rękawa zbroi, świetny szóstak z popiersiem w wariancie z widoczną płytką naramiennika zbroi. Bardzo ciekawa odmiana z trzema kropkami między tarczami, ładny szóstak 1682 z kokardkami u dołu tarcz czy 1681 z kokardką nad herbem Jelita z prostokątnymi klejnotami w podstawie.

Na końcu ładny szóstak 1684 z inicjałami TLB – Tytusa Liwiusza Boratiniego wybity
w Bydgoszczy i szóstak 1683 w rzadszym popiersiu z mennicy w Krakowie.

Zdecydowanie polecamy dział i zapraszamy tradycyjnie na www.rda.onebid.pl

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *