Grosz do grosza, a będzie kokosza… W przypadku groszy z najbliższej aukcji, to raczej nie kokosza, a całe stadko kokoszy

Tym luźnym wstępem chcielibyśmy przedstawić Państwu trzech muszkieterów którymi „kończymy” stary rok, a jednocześnie są to pozycje które już za nieco ponad 10 dni zmienią dotychczasowych właścicieli.

Pierwszym z nich jest Grosz Olkuski Stefena Batorego z 1579 roku, odmiana z POLO/POLO, będący najrzadszym wariantem z tego rocznika, docenionym przez Kurpiewskiego R6. Egzemplarz ze śladami obiegu, jednak bardzo ładny jak na ten typ monety, należy pamiętać,
że monety Olkuskie z lat 1578-1580 w większości są egzemplarzami w bardzo słabych stanach zachowania, zawdzięczamy to Rafałowi Leszczyńskiemu który nie przestrzegał przepisowej stopy monetarnej.

Kolejnym jest bardzo ładny, dobrze wybity egzemplarz grosza poznańskiego.
Nieopisany u Dutkowskiego wariant z kropkami rozdzielającymi wszystkie fragmenty tytulatury na awersie. Odmiana z PO/POLO.

Ostatnim z oferowanych jest piękny egzemplarz grosza olkuskiego Zygmunta III Wazy
z drugiego rocznika bicia. Grosz z mocnym lustrem menniczym i ostrymi detalami, bez śladów czyszczenia. Nieopisany u Dutkowskiego wariant bez kropki między GROSVS a REGNI na rewersie. Moneta godna polecenia nawet do najbardziej specjalistycznych i wymagających zbiorów.

Te i wiele wiele innych, do pozyskania na największej zimowej aukcji w 2020 roku,
która już za kilka dni będzie do Państwa dyspozycji

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *