Dziś na początek dnia postanowiliśmy wrócić do kolekcji monet srebrnych Jana III.

Szóstaki to w tej kolekcji temat zdecydowanie wiodący. A wśród nich mnóstwo pozycji to interesujące warianty.

Ostatnio prezentowaliśmy „krakusy” z przebitkami. Dziś skupimy się na większym spektrum monet z mniej lub bardziej zauważalnych odmian i wariantów.

Na początek rocznik 1678. Minimalnie rzadsza, wczesna emisja mająca wiele różnych wariantów. Wśród nich jeden bardzo interesujący – z „kroplą” między tarczami.

Na drugi ogień idzie szóstak 1680 z błędem zapisu nominału cyframi rzymskimi. IV zamiast VI. Tradycyjny czeski błąd wynikający z zapomnienia mincerza o lustrzanym przenoszeniu wyobrażeń na stempel.

Następnym w kolejności szóstakiem, którego warto tu pokazać jest wyjątkowej rzadkości krakus z 1680 roku z inicjałem K pod tarczami – moneta zgodnie oceniana przez Kopickiego, Kamińskiego i Kurpiewskiego na R6.

Kolejna moneta to ponownie szóstak z 1680 roku, tym razem w rzadkim wariancie z kulami przy tarczach 

Następnie przenosimy się do roku 1682 i skupiamy na krakusie na półotoku liniowym – wyjątkowa rzadkość i ciekawostka typologiczna!

Kolejnym, zarazem ostatnim szóstakiem którego dziś poruszymy jest rocznik 1684 z inicjałami Spytka Pstrokońskiego z popiersiem w zbroi i owalnymi tarczami – wyjątkowej rzadkości, poszukiwana typologicznie pozycja dodatkowo w przyjemnym stanie zachowania!

Zapraszamy do oglądania całej kolekcji i rejestracji na aukcję na https://rda.onebid.pl/pl/aukcje/-/1426


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *