Na naszej E-Aukcji 11 – V część monet znawcy Probusa

Opublikowane przez RDA w dniu

Dzisiaj pokażemy kilka propozycji z kolejnej, V już części monet znawcy Probusa.

Pierwsza z nich to Antoninian Lugdunum – ABVNDANTIA AVG. Wszystkie popiersia militarne z Lugdunum, w tym oferowane popiersie w prawo z samą włócznią bez tarczy (wybite w czasie 5 emisji), są rzadkie lub bardzo rzadkie i zawsze bardzo pożądane przez kolekcjonerów. Bastien odnotowuje tylko 6 egzemplarzy tego konkretnego wariantu! Egzemplarz z naszej aukcji został wybity nieco zużytym stemplem, jednak jest to piękny egzemplarz z zachowanym srebrzeniem.

Będzie także Antoninian Ticinum – PROVIDENT AVG, moneta może wygląda niepozornie, natomiast jest to ekstremalnie rzadka i poszukiwana datowana tytulatura konsularna CONS V – najrzadsza spośród wszystkich konsularnych tytulatur w mennictwie Probusa! Ta moneta należy do słynnej kodowanej serii Eqviti (por. literę „Q” w lewym polu, która jest drugą literą słowa EQVITI wybijaną przez drugą oficynę, tj. oficynę „S” (secunda), odkrytej i po raz pierwszy opublikowanej przez Alexandra Missonga w artykule ‘Gleichartig systemisirte Münzreihen unter Kaiser Probus’, (1873).

W mennicy Ticinum w czasach Probusa istniało 6 oficyn; każda z nich wybijała inny rewers z inną literą z kodu EQVITI.

Zdecydowanie polecamy!

Kolejną propozycją jest Antoninian Rzym – VIRTVS AVGVSTI, rzadki, ciekawy i poszukiwany typ rewersu bity wyłącznie w Rzymie podczas 2 emisji oraz w Siscji. Do tego bardzo rzadki wariant z popiersiem w pancerzu (Guillemain notuje tylko 6 egzemplarzy). Na pancerzu zawieszony medalion z Meduzą.

Wspaniały okołomenniczy egzemplarz z pełnym srebrzeniem powierzchniowym.

Na aukcji znajdą też Państwo rzadki typ Antoniniana – ROMAE AETERNAE, przepiękny egzemplarz Antoniniana – CLEMENTIA TEMP, piękny VIRTVS AVG, popularne w mennictwie Probusa SOLI INVICTO, bardzo rzadki, notowany jedynie w 2 egzemplarzach tego wariantu VIRTVS AVGVSTI czy ładny ORIENS AVG, a także CONCORDIA MILITVM.

A dla osób lubiących poszukiwanie polecamy szczególnej uwadze loty przygotowane w ramach tego działu, w których znajdą Państwo wiele różnych odmian! Przy samodzielnym identyfikowaniu konkretnych egzemplarzy będzie można sprawdzić dotychczasowy poziom wiedzy z zakresu tego mennictwa 🙂

Do usłyszenia!

 

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *