Na naszej E-Aukcji 11 – Monety z nadchodzącej aukcji

Opublikowane przez RDA w dniu

Ostatnio zadaliśmy pytanie co Państwo wybierają, rzadkość czy stan zachowania? Dzisiaj pojawiamy się z drugim pytaniem, stare mennictwo czy nowe? 😉

Oczywiście pytanie jest dość ogólnikowe, ale załóżmy, że mielibyśmy podzielić kategorie na monety wybite przed 1800 rokiem i po 1800 roku.

Niewątpliwie zarówno jedne jak i drugie mennictwo posiada jeszcze wiele nieodkrytego, ale co Państwa kieruje do działu, który zdecydowaliście się powiększać? Łatwość w dostępie, ciekawy rys historyczny, a może po prostu efekt wizualny?

Dla początkujących kolekcjonerów zdecydowanie łatwiejsze do kolekcjonowania są monety z XX i XXI wieku, z uwagi na bardzo dobrze opisane mennictwo, natomiast zebranie monet obiegowych przy odpowiednim nakładzie finansowym nie powinno stanowić większego problemu. Po tych dwóch działach warto zwrócić szczególną uwagę na monety zaborowe czy Powstania Listopadowego, jednak monety XIX wieczne wymagają już dużo większych nakładów finansowych, a także czasowych w oczekiwaniu na kolejne roczniki i odpowiednie stany zachowania. Zbudowanie monet Królestwa Polskiego opartego na większości roczników i nominałów to już naprawdę duże wyzwanie!

Monety starsze niosą za to za sobą więcej tajemnic. Kolejne badania pokazują, że kiedyś przypisywane monety do mennicy X, okazują się być wybite w mennicy Y… Pojawiają się na rynku nieopisane do tej pory dukaty, trojaki czy szelągi, ukazując przed nami nowe warianty stemplowe, a w przypadku monet rzymskich czy średniowiecznych z każdą aukcją ukazują się nowe typy, które zachwycają nawet najbardziej doświadczonych kolekcjonerów.

Każda osoba ma zapewne inne preferencje, które często zmieniają się wraz ze stażem kolekcjonera. Nierzadko w rozmowach z kolekcjonerami daje się odczuć 'zmęczenie’ danym działem, którzy po pewnym czasie postanawiają spieniężyć swój zbiór, by zacząć go budować od nowa, tym razem oparty na innym nominale czy władcy 🙂

Jesteśmy ciekawi jak Państwo podchodzą do kolekcjonowanego okresu i dlaczego akurat na te monety się Państwo zdecydowali. Zapraszamy do dyskusji!

Poniżej dwie monety z nadchodzącej e-aukcji, jedna z nich to przedstawiciel 'starych monet’, solid bez daty z podobiznami Herakliusza, Konstantyna i Heraklonasa, natomiast druga z nich to wyśmienite 10 złotych 1939 MS64!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *