Na naszej E-Aukcji 11 – Mennictwo Piastów

Opublikowane przez RDA w dniu

W poniedziałek wejdziemy od jednych z najstarszych polskich monet, a więc monet piastowskich. Niewątpliwie jest to mennictwo zyskujące co raz bardziej na popularności, z uwagi na pojawianie się tych monet na większości aukcji oraz co raz szerszym dostępem do literatury fachowej.

Mennictwo te charakteryzuje się małymi, cienkimi krążkami, na których często trzeba doszukiwać się najmniejszych elementów. Jest to niezbędne do poprawnego identyfikowania władców, wydarzeń, a także konkretnych odmian stemplowych, które mogą świadczyć o różnym stopniu rzadkości danego waloru.

Pierwszą monetą, którą chcemy pokazać z nadchodzącej aukcji jest denar Władysława II Wygnańca, na którym z jednej strony widzimy księcia i jeńca, a na drugiej orła i zająca. Jest to najrzadsza odmiana denara typu “orzeł i zając” zwana EN FACE – z rycerzem zwróconym twarzą na wprost, zamiast skierowaną na jeńca.

Wariant bez ozdobników po stronie rycerza i jeńca, po stronie orła i zająca widoczna jest gwiazda u góry.

Przepiękna, poszukiwana pozycja z najwyższą dotychczas nadaną notą w NGC MS62. Przepiękna pozycja, która powinna się znaleźć w każdym zbiorze monet średniowiecznych.

Drugą monetą, którą mamy przyjemność zaprezentować jest denar Bolesława Krzywoustego, pierwsza polska moneta, na której wybito jej wartość, czyli nazwę nominału DENARIVS.

Moneta, o której Kałkowski pisał, że “jest pewnego rodzaju rewelacją”.

Stronczyński dodawał, że “jest to pieniądz wyjątkowy, którego wybijanie wkrótce zaniechanym być musiało”.

Nieopisana w katalogu Stronczyńskiego, bardzo rzadka odmiana napisowa legendy z błędami:

– na awersie, od strony księcia, AUBIS OLZA, zamiast DVCIS BOL…

– na rewersie, od strony krzyża, DENAIVS, zamiast DENARIVS.

Dodatkowo jest to naszym zdaniem jednym z najpiękniejszych egzemplarzy tego typu, który pojawił się na rynku krajowym!

Na aukcji znajdą się dwa denary tego typu Bolesława Krzywosutego. Drugi z nich jest wybity nieco głębiej, a dodatkowo występuje w innej, rzadkiej odmianie napisowej legendy z błędną końcówką w słowie DENARIVS – jest D(…)RV.

Na aukcji monet piastowskich znajdą Państwo także między innymi brakteata ratajskiego Henryka Brodatego lub Henryka Pobożnego, a także olbrzymiej rzadkości denar palatyna Mieszka III. Monetę należącą do ciekawych ewenementów polskiego mennictwa obok bardziej znanych monet palatyna Sieciecha.

Jeśli zainteresował Państwa temat monet piastowskich, zapraszamy do obejrzenia całej oferty na stronie Onebid.pl, gdzie została opublikowana wersja robocza nadchodzącego wydarzenia 🙂

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *