Na naszej E-Aukcji 11 – Medale

Opublikowane przez RDA w dniu

Z każdym rokiem niewątpliwie przybywa kolekcjonerów medali z uwagi na ich bardzo ciekawe wzornictwo oraz upamiętnianie nawet mało znanych nam aktualnie wydarzeń. Stanowią także ciekawe rozszerzenie zbioru, zarówno monet XVII-XVIII jak i XIX czy XX wiecznych.

Czy wiedzieli Państwo, że w 1927 roku wybity był Medal z okazji Wystawy Ziemi Sanockiej? Medal wykonany był jako nagroda w trzech stopniach – brązowym, srebrnym (w brązie srebrzonym) i złotym (w brązie złoconym) w nieznanym nakładzie.

Na rynku aukcyjnym znane jest po jednym notowaniu w brązie i brązie srebrzonym. Wersja sprzedawana przez nas należy do klasy najwyższej – w brązie złoconym.

Wykonawcą medalu został ceniony warszawski grawer – Adam Nagalski, którego sygnaturę AN można ujrzeć na rewersie.

Pozycja olbrzymiej rzadkości, prawdopodobnie po raz pierwszy obecna w handlu aukcyjnym. Druga okazja nabycia takiego waloru może się już długo nie trafić.

Na aukcji pojawi się także medal wybity w PRLu z okazji 600-lat obrazu jasnogórskiego z 1982, niezwykle ciekawy żeton koronacyjny Eleonory Marii (Żony Michała Korybuta Wiśniowieckiego) wybity w 1670 roku czy pozycja dla kolekcjonerów terenów Galicji i Lodomerii w postaci żetonu wybitego z okazji Przyłączenia do Cesarstwa Austriackiego w 1773 roku.

Przechodząc do czasów nieco nam bliższych, kto z kolekcjonerów monet II RP w kolekcji posiada medal upamiętniający I rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego z 1936 roku? Medal posiada 60 mm średnicy i waży aż 96,7 g!

Kolejną ciekawą pozycją jest medal wybity z okazji XV-lecia dostępu do morza! Ciekawa pozycja w rzadkiej wersji w srebrze, pozłocona.

Na obrzeżu punca Mennicy oraz punca srebra .750.

Na koniec coś dla miłośników zwierząt, piękny medal śląski wybity z okazji 25-lecia Towarzystwa Kynologicznego z 1904 roku.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *