Na naszej E-Aukcji 10 – Talar w wersji papierowej

Opublikowane przez RDA w dniu

Na dzisiejszy niedzielny poranek zaplanowaliśmy spotkanie z nominałem który wśród miłośników brzęczącego pieniądza ustępuje tylko złotym dukatom. Mowa oczywiście o talarze. Jednak niejako przekornie zaproponujemy Państwu talara w wersji papierowej. Ciekawe czy równie mocno przypadnie Państwu do gustu.

Mowa oczywiście o jednej z ozdób naszego działu pieniądza papierowego, czyli emisji Księstwa Warszawskiego – talarze z 1810 roku z podpisem komisarza Badeniego. Egzemplarz zgodnie z naszym aukcyjnym opisem o zniewalającej jak na ten typ prezencji, z widocznymi śladami obiegu, centralnie złamany z ukośnymi złamaniami przy marginesach i miejscowymi przybrudzeniami papieru. Jednak, mimo wymienionych mankamentów, to najładniejsza sztuka z jaką było nam dane obcować, pozycja w pełni naturalna, bardzo rzadka w tak doskonałej kondycji. Suche pieczęcie zabójczo ostre o niespotykanym głębokim reliefie.  

Owszem, widzieliśmy banknoty o lepszej prezencji wizualnej, ale wynikało to z zabiegów konserwatorskich i po dokładniejszej weryfikacji, a nie daj Bóg weryfikacji ze światłem czar pryskał.

Dokładnie za tydzień o podobnej porze jak dzisiaj, oferowany walor zmieni właściciela – zobaczymy, czy jego niespotykana kondycja znajdzie odzwierciedlenie w zainteresowaniu jakim zostanie obdarzony na aukcji.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *