Na naszej E-Aukcji 10 – Monety średniowieczne

Opublikowane przez RDA w dniu

Dzisiaj przygotowaliśmy monety średniowieczne, wśród których znajdą Państwo wiele niezwykle rzadkich pozycji. 

Jedną z nich jest denar Bolesława Krzywoustego przedstawiający na awersie księcia z tarczą i włócznią, a po bokach jego imię. 

Włócznia, zdaniem Stronczyńskiego: 

„jest zapewne włócznią św. Maurycego, którą między innymi podarunkami Cesarz Otton Bolesława Chrobrego obdarzył”. 

Na rewersie budowla z trzema wieżami, którą dostrzec można już było na monetach Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana. 

Pozycja ekstremalnie rzadka, znana jedynie z kilku egzemplarzy! 

Drugą z nich jest denar wybity w Kujawach – księstwo gniewkowskie, prawdopodobnie w okresie między 1370 a 1375r. 

Najwyższy stopień rzadkości (poza unikatami) w katalogu Kopickiego, w katalogu Frynasa określony jako extremely rare. 

Na przestrzeni przeszło 20 lat, w dostępnych archiwach, udało nam się znaleźć jedynie 2 egzemplarze tego typu, naszym zdaniem jest to najładniejszy przedstawiciel denara gniewkowskiego jaki dotychczas wystąpił na krajowym rynku aukcyjnym! 

Kolejną pozycją jest wyjątkowo piękny przedstawiciel bardzo rzadkiego trzeciaka płockiego Siemowita IV. 

W tle pozostało dużo zachowanego srebrzenia, bardzo dobra czytelność, patyna i brunatny nalot. 

Jeden z najpiękniejszych egzemplarzy na rynku kolekcjonerskim. 

Kolejne monety z dzisiejszego postu będą wyróżniały się przede wszystkim staniem zachowania. Będą to monety w gradingu w notach MS62-64, które są świetnym przykładem jak mogą wyglądać monety sprzed 600-900 lat! 

Dwie monety to denary Bolesława IV Kędzierzawego w notach MS63 i MS64. Pierwsza z nich przedstawia cesarza siedzącego na tronie, w kwadratowej koronie, z lilią i jabłkiem w dłoniach. Ten typ denara łączony jest z hołdem złożonym Fryderykowi Barbarossie w roku 1157, w Krzyszkowie pod Poznaniem. Naszym zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych przedstawicieli tego typu monety na rynku kolekcjonerskim. 

Druga z nich na awersie przedstawia popiersie księcia na wprost trzymającego miecz, natomiast na rewersie trzech książąt stojących za stołem na wprost. Jest to okazowy egzemplarz tej monety, który może być ozdobą w niejednej kolekcji! 

Kolejną wyśmienitą pozycją jest denar Bolesława III Krzywoustego jako księcia śląskiego. Jedna z najstarszych monet wrocławskich – denar Bolesława Władysławica (Krzywoustego) jako księcia śląskiego. Emisja sprzed roku 1107. Tylko dwa egzemplarze ocenione zostały wyżej! 

Naszym zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych przedstawicieli tego typu monety na rynku kolekcjonerskim. 

Na deser dwa półgrosze Władysława Jagiełły oraz Aleksandra Jagiellończyka. Znakomite, wyselekcjonowane pozycje w notach MS62 i MS64. 

Jeśli chcą Państwo zobaczyć więcej monet średniowiecznych z nadchodzącej aukcji zapraszamy do obejrzenia całego katalogu na stronie Onebid! 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *