Na naszej E-Aukcji 10 – Monety Jana III Sobieskiego

Opublikowane przez RDA w dniu

Przy omawianiu aukcji nie było nic jeszcze o monetach Jana III Sobieskiego, a mamy kilka rzadkości w tym dziale. 

Na pewno jedną z najbardziej wyróżniających się pozycji jest piękny szóstak z 1681 roku, który otrzymał notę UNC Details. Jest to pięknie zachowany egzemplarz z 4 kokardami na rewersie. Na aukcji znalazł się także inny wariant tego rocznika z ozdobnymi zakończeniami tarcz herbowych (pod herbami orzeł i pogoń obok kokard widoczne po dwie kule z obu stron). 

Jeśli chodzi o rzadkie odmiany, w ofercie pojawiły się dwa dosyć rzadko spotykane szóstaki z 1684 roku z inicjałami SP (Spytka Pstrokońskiego) oraz SVP (Samuela von Pfalchera). Obie są w ładnych stanach zachowania, warte włączenia do zbioru. 

Z ciekawych wariantów na aukcji po raz kolejny mamy przyjemność Państwu zaoferować szóstaka z 1684 roku z poprawianym nominałem. Znane są egzemplarze z błędnie wybitą IV oraz poprawnie VI, tutaj natomiast mamy przypadek, w którym w mennicy poprawiono błędny stempel IV na VI, co dobrze widać na rewersie jako VV. Dodatkowo moneta jest w pełni czytelna i jak na tą odmianę bardzo ładnie zachowana! 

Na aukcji zagościły również rzadsze monety krakowskie, jak dwa szóstaki z 1682 roku w dwóch odmiennych popiersiach – jednym węższym, a drugim szerszym. Nie każdy zwraca uwagę na szczegóły, jednak bardzo dobrze widoczne są różnice między innymi po lewej stronie szaty, w wypełnieniu guzów, różnych elementów szaty, a także samego popiersia władcy. 

Na koniec chcemy Państwu pokazać pięknego szóstaka z 1683 roku (znakomity, niestety z wadą blachy) oraz nieco rzadszy wariant szóstaka z 3 kropkami nad herbem Janina (częściej zaobserwować możemy jedną kropkę lub kokardkę). 

Aukcja już w niedzielę od godziny 10! My już nie możemy się doczekać, a czy Państwo mają już upatrzone pozycje do swojego zbioru? 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *