Na naszej Aukcji 10 – Głęboki sztandar, czyli 5 złotych 1930 wybite w bardzo niewielkiej ilości

Opublikowane przez RDA w dniu

Głęboki sztandar, czyli 5 złotych 1930 wybite w bardzo niewielkiej ilości, to jedna z tych rzadkich monet II RP, której brakuje w wielu a nawet większości kolekcji monet tego okresu. Bicia głębokim stemplem szybko zaniechano ze względu na jego klinowanie się. Po pewnej korekcie wizerunku rozpoczęto bicie stemplem płytkim.

Żeby najszybciej rozpoznać i odróżnić sztandar płytki od głębokiego należy spojrzeć m.in. na orła widocznego na sztandarze. Jeśli ząbek jest centralnie nad jego głową wówczas jest to stempel głęboki. Jeśli natomiast głowa znajduje się pomiędzy nimi, wówczas jest to bicie płytkie.

Sam „głęboki stempel” typologicznie jest rzadki. Naszej monecie estymy dodaje jeszcze unikalny, menniczy stan zachowania. Moneta bowiem doceniona została fantastyczną notą MS 63. Proszę tylko spojrzeć na świeżość i ostrość wizerunku. Coś pięknego.

Z moneta ta związana jest jeszcze pewna ciekawostka. Jest to jedyna moneta obiegowa z okresu II Rzeczypospolitej, która nie posiada nazwy emitenta: 'RZECZPOSPOLITA POLSKA’.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *