Na naszej Aukcji 10 – 10 rubli upamiętniające Naszego wieszcza Adama Mickiewicza, wyemitowanej przez Bank Białorusi w 1998

Opublikowane przez RDA w dniu

Pamiętają Państwo 2 złotówkę Nordic Gold z wizerunkiem Adama Mickiewicza? Na rynek trafiła niewielka ilość tych monet z błędem polegającym na braku kreski pomiędzy 200 lecie. Błąd szybko naprawiono i całą partię wypuszczono już z prawidłową pisownią 200-lecie. Jednak te egzemplarze, które trafiły na rynek kolekcjonerski dziś osiągają bardzo wysokie ceny.

Analogię do wspomnianej dwuzłotówki mamy w przypadku widocznej poniżej monety 10 rublowej upamiętniającej Naszego wieszcza Adama Mickiewicza, wyemitowanej przez Bank Białorusi w 1998. Według deklarowanych nakładów katalogowych 94 sztuki wybito z błędną datą śmierci – 1854, zamiast 1855. Podobnie jak w przypadku dwuzłotówki błąd szybko naprawiono i docelową partię 2000 sztuk wybito już z datą prawidłową. Część błędnych monet jednak trafiła na rynek i stała się prawdziwym białym krukiem, gdyż tego typu błędy należą do absolutnie ekstremalnie rzadkich przypadków. O rzadkości może świadczyć fakt, że w katalogu Pana J. Parchimowicza moneta z błędem została wyceniona na UWAGA 40 000 złotych, podczas gdy wariant prawidłowy bez błędu na 300 złotych.

Moneta ta będzie oferowana podczas Naszej listopadowej aukcji stacjonarnej. Już teraz zapraszamy 12-13 listopada do Rzeszowa. Więcej szczegółów wydarzenia podamy wkrótce.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *