Na naszej Aukcji VIII – Wyselekcjonowane monety II RP

Opublikowane przez RDA w dniu

Czy będzie lepsza okazja do umówienia monet II RP z nadchodzącej aukcji niż Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada? Naszym zdaniem nie! Dlatego będą mieli Państwo okazję zapoznać się dzisiaj z wybranymi pozycjami tego działu w poście zbiorczym, a jest co oglądać!

Od pewnego czasu mogą Państwo zaobserwować, że ozdobą działu są dwie pozycje: 5 złotych 1932 z podobizną Nike w niezwykle wysokiej nocie jak na ten typ monety MS61! Nominał wprowadzony reformą z 11 stycznia 1924 roku niewprowadzony do obiegu aż do 1928. Zgodnie z ustawą z 20 stycznia 1924 roku monetami srebrnymi można było spłacać zobowiązania do kwoty maksymalnie 100 złotych. Rewers według projektu znanego rzeźbiarza Edwarda Wittyga autora m.in. pomnika Lotnika w Warszawie. Moneta obiegała do 1934 roku, kiedy została wycofana na mocy rozporządzenia Prezydenta RP. Ze względu na swoją rzadkość, rocznik ten jest bardzo często fałszowany, tym bardziej egzemplarz niniejszy z dodatkowym potwierdzeniem oryginalności w postaci gradingu stanowi gratkę dla kolekcjonerów. Jest to niewątpliwie jedno z największych marzeń każdego numizmatyka!

Drugą wspomnianą wcześniej monetą jest 5 złotych z 1928 roku z podobizną Matki Boskiej. Wówczas Niemcy wyemitowali serię medali na podstawie monety Amrogowicza zmieniając jednak napisy i lekko wizerunki, tworząc pamiątkę propagandową, która miała głosić jakoby cudowny częstochowski obraz, miał być przez gorliwych Niemców broniony. Moneta ogromnej rzadkości, według dawniejszych przekazów uważana za wybitą w nakładzie do 10 egzemplarzy.
Niespotykanej jakości egzemplarz wybity specjalnie do tego przygotowanym polerowanym stemplem dającym finalnie efekt lustrzanki, przygotowanym przez znakomitego medaliera Karla Goetza, doceniony najwyższą spośród dotychczas nadanych not przez PCGS – SP65+

Nie zabraknie także innych fenomenalnych pozycji. Na nadchodzącym wydarzeniu pojawi się również klipa 10 złotych 1934 Orzeł Strzelecki. Piękny egzemplarz próby 10-złotówki wybitej w kształcie klipy. Pozycja rzadko notowana w handlu.

Nominał wprowadzony reformą z 11 stycznia 1924 roku. Moneta wybita dla uczczenia „podjęcia walki zbrojnej o oswobodzenie Ojczyzny i wymarszu w pole dnia 6 sierpnia 1914 r. oddziałów Związków i Drużyn Strzeleckich pod wodzą Komendanta Głównego Wojska Polskiego Józefa Piłsudskiego”, bito je w sierpniu i wrześniu 1934. Zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP z 27 sierpnia 1932 roku monetami tymi można było spłacać zobowiązania do kwoty maksymalnie 500 złotych. Moneta pozostająca w obiegu do listopada 1939 roku.
Monetę wybito w Warszawie w nakładzie 300 sztuk.

Na aukcji pojawi się także nieopisany unikat sztandaru. Do wybicia niniejszej monety wykorzystano klasyczny stempel rewersu tzw. „płytki” oraz nieopisany dotychczas w literaturze stempel awersu ze zdwojoną datą. Stemple awersu wykonywano z patrycy, która zachowała się do naszych czasów poprzez dobicie daty. Na rynku znany jest błąd wybicia daty podwójnie z przesunięciem w lewą stronę na bardzo rzadkich okazach Sztandaru wybitego stemplem „głębokim” oraz równie rzadkiej i poszukiwanej hybrydy tegoż awersu z rewersem wybitym stemplem płytkim. Niniejszy egzemplarz został wybity przy użyciu innego stempla z błędem bicia daty w postaci przesunięcia w prawo (a nie w lewo jak na opisanym wariancie).
Tym samym jest to nowy wariant stempla, nieopisany dotychczas w katalogach specjalistycznych, dodatkowo na egzemplarzu menniczej świeżości docenionym notą MS62.

Do pozyskania będzie także Ogromnej rzadkości, do niedawna nieskatalogowana hybryda, odkryta i opisana po raz pierwszy w 2019 roku przez specjalistę w zakresie monet II RP Pana Mariusza Walendzika, którego odkrycie potwierdzono ostatnio poprzez publikację odmiany w najnowszym wydaniu specjalistycznego katalogu J. Parchimowicza.
Do wybicia oferowanego egzemplarza został wykorzystany stempel awersu używany do bicia „głębokiego” sztandaru z charakterystycznym zdwojeniem daty (przy produkcji stempla punca daty została dwukrotnie nabita, jednak nie idealnie w tym samym miejscu).
Rewers wybity przy pomocy stempla użytego do wybicia próbnej 5-złotówki stemplem lustrzanym bez napisu PRÓBA, z charakterystycznym większym odstępem prawego skrzydła orła od rantu, podstawą drzewca opartą lekko na lewym i szerzej na prawym ząbku rantu i charakterystycznym inicjałem J z lekkim załamaniem i nietypowym W (stempel ten został zilustrowany w najnowszym katalogu J. Parchimowicza dla lustrzanego bicia P.144b).
Tym samym jest to nowa, druga para stempli użyta do produkcji tej odmiany, nienotowana dotychczas na rynku aukcyjnym.

Pojawią się także bardziej popularne monety, jednak w bardzo niepopularnych stanach zachowania! Znakomitym przykładem niech będzie cudowna Nike 1932 w gradingu NGC z notą MS62, znakomity Traugutt w MS62 czy fenomenalna londyńska żniwiarka, również w nocie MS62 o niezwykłej świeżości menniczej

Będą także między innymi świetna 10 złotówka z głową kobiety z 1933 roku w nocie MS63, wyselekcjonowane 2 złote 1934 z Piłsudskim (MS62), okołomenniczy Sobieski w świetnej, starej patynie czy piękny żaglowiec w nocie MS65!

Przy przeglądaniu pozycji z aukcji warto także spojrzeć na inne monety, Chrobrego, 10 złotych Piłsudski 1939 oraz na grosze w wysokich notach, które mogą uzupełnić Państwa zbiory.

Aukcja już za tydzień w sobotę od godziny 10! Rejestracja, szczegółowy katalog oraz możliwość licytacji wybranych walorów jest na platformie Onebid. Zapraszamy!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *