Na naszej Aukcji VIII – Piękne trojaki Zygmunta III Wazy

Opublikowane przez RDA w dniu

Wczorajszy dzień był bez prezentacji walorów, natomiast dzisiaj chcemy pokazać Państwu część trojaków z nadchodzącej aukcji, a są one wręcz wybitne! Oczywiście nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkiego, ale nawet te kilkanaście pozycji powinno zachęcić Państwa do przejrzenia naszej oferty!

Tworząc dzisiejszy post wzięliśmy pod uwagę jedynie trzygroszówki Zygmunta III Wazy, natomiast wyselekcjonowanych pozycji jest dużo więcej  Skupimy się dzisiaj na kilku mennicach oraz wszystkie monety będą w gradingu NGC, dodatkowo będą w bardzo wysokich notach!

Zacznijmy od jednej z ozdób tego działu, czyli nieopisanego, okazowego trojaka lubelskiego z 1596 roku z mennicy w Lublinie. Wyselekcjonowany, wyśmienicie zachowany, menniczy egzemplarz z pięknym połyskiem na całej powierzchni oraz w urokliwej patynie.
Najwyższa nota gradingowa na świecie renomowanej firmy NGC – dla trojaka z mennicy lubelskiej!
Naszym zdaniem najpiękniejszy egzemplarz tego typu na rynku.

Druga moneta jest także nieopisana oraz również została wybita w 1596 roku, z tym że w mennicy poznańskiej. Bardzo rzadki typ monety ze skróconą datą przy Orle i Pogoni u góry rewersu. Tyszkiewicz wycenił tego trojaka na aż 25 marek w złocie! Nieopisany w katalogu Igera wariant interpunkcyjny z kropką rozpoczynającą legendę otokową awersu.

Kolejne 4 monety są z mennicy lubelskiej i pokazują jak ciekawe popiersia występowały w tej mennicy. Kolejno są to egzemplarze z lat 1595-1598.
Typologicznie najciekawszą pozycją jest moneta z 1595 roku, którą Kopicki ocenia rzadkość tego trojaka na R5.
Nieopisany w katalogu Igera wariant interpuncyjny:
– na awersie kropka po SIG, D i M oraz brak kropki po 3;
– na rewersie kropki po GROS i TRIP. Typ trojaka z małą głową króla i leżącą cyfrą 9 w dacie.

Kolejne 4 monety są to egzemplarze monet bydgoskich z lat 1595-1599. Również wyśmienite pozycje o odmiennych popiersiach oraz fenomenalnych stanach zachowania. Wszystkie nieopisane w specjalistycznym katalogu trojaków Igera!

Na końcu dwie pary z mennicy poznańskiej (1593 i 1597) oraz wschowskiej (1597 i 1599).

Celowo nie załączamy wszystkich zdjęć, by zachęcić Państwa do zajrzenia w nasz katalog aukcyjny, który został już zamknięty i jedynie oczekuje na limity oraz licytacje

 

   


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *