Na naszej Aukcji VIII – Orty Zygmunta III Wazy

Opublikowane przez RDA w dniu

Późny wieczór spędzimy z ortami Zygmunta III Wazy, a dział ten jest ponownie niezwykle mocny! Jedną z ozdób pod względem rzadkości jest ort z 1620 roku z SIGI. Pierwszy z regularnych roczników bicia, w charakterystycznym pierwszym typie z inicjałami dzierżawcy mennicy bydgoskiej – Jakuba Jacobsona von Emden na rewersie. Jest to zarazem jedyny typ ortów bitych z inicjałami dzierżawcy mennicy.
Moneta doceniana bardzo wysokimi stopniami rzadkości przez autorów katalogów, w tym przez specjalistę i badacza tematu D. Pączkowskiego, który tej konkretnej odmianie przypisał stopień rzadkości R7. Tyszkiewicz wyceniał wszystkie orty z inicjałami Jacobsona na 80 marek ze znakiem zapytania, co również potwierdza ich unikatowość (dla porównania identyczną wycenę choć bez znaku zapytania mają u niego dwudukaty niekótrych odmian Jana Kazimierza z roczników 1652, 54, 56, 58, 59).
Mimo obiegowego stanu pozycja zdecydowanie godna polecenia do najlepszych i najbardziej zaawansowanych kolekcji, znana zaledwie w pojedynczych egzemplarzach.

Jeśli chodzi o stany zachowania, wybitnych monet jest wiele, a wśród nich do pozyskania będą między innymi niesamowity ort z 1623 roku w MS62 (Odmiana z końcówką legendy PRVS M, z labrami w kształcie wąskich ślimacznic. Wariant bardzo rzadki wg specjalistycznego opracowania D. Pączkowskiego – R5), ort z 1623 roku w MS63, wybitny egzemplarz orta z 1622 roku w MS63+, ponownie świetny egzemplarz z 1622 roku oraz wiele innych egzemplarzy, których przykładowe zdjęcia mogą Państwo obejrzeć poniżej. Większość z nich w notach MS lub okołomenniczych stanach zachowania bez gradingu 

Zapraszamy do oglądania!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *