Na naszej Aukcji VIII – Orty Jana II Kazimierza

Opublikowane przez RDA w dniu

Dział ortów Jana II Kazimierza jest wręcz zniewalający pod każdą możliwą postacią! Fenomenalne stany zachowania, różne mennice, rzadkie odmiany, okazowe egzemplarze i ilość pozycji sprawia, że to będzie jeden z najbardziej emocjonujących fragmentów naszej aukcji!

Na potwierdzenie naszych słów, zapraszamy do przeglądu ortów z aukcji VIII! Na start wspominany jakiś czas temu najpiękniejszy jaki pojawił się na rynku krajowym ort wschowski z 1650 roku. Drugą pozycją jest kolejny świetny ort z mennicy we Wschowie z tym że z 1651 roku z kolekcji p. Pączkowskiego. Z kolekcji tej pojawi się także śliczny ort wschowski 1653.

Na aukcji pojawią się także monety z mennicy krakowskiej i poznańskiej. Na szczególną uwagę zasługuje ten drugi. Jest to pierwszy egzemplarz w slabie NGC tego niezmiernie rzadkiego orta poznańskiego z rocznika 1659! Ładnie wybity, z piękną patyną i miejscowym połyskiem menniczym. Typ orta z herbem Ślepowron (podskarbiego koronnego Jana Kazimierza Krasińskiego) rozdzielającym legendę rewersu.
J .K. Krasiński został podskarbim w ostatnich miesiącach 1659r. stąd monet ze Ślepowronem wybito niezmiernie mało. Ekstremalna rzadkość potwierdzona w katalogu Edmunda Kopickiego najwyższym, poza unikatami, stopniem- R8!
Autor katalogu powołuje się jedynie na dwa znane mu egzemplarze.
Moneta nienotowana w katalogach Kamińskiego-Kurpiewskiemu i Józefa Tyszkiewicza.
W krajowych archiwach numizmatycznych, na przestrzeni przeszło 30 lat, to dopiero drugi ort tego typu.

Będą także 2 orty bydgoskie z kolekcji p. Pączkowskego z lat 1667-1668 i świetny zbiór ortów toruńskich z lat 1659-1665. Polecamy zwrócić szczególną uwagę na okazowego orta z 1664 roku z rzadką odmianą z błędem THRVNENSIS zamiast THORVNENSIS w legendzie awersu i błędem SUE:C w legendzie rewersu.
Moneta sporadycznie notowana w handlu, praktycznie niedostępna w menniczym stanie zachowania.
Egzemplarz doceniony najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą w gradingu NGC.

I jak się podoba?  Zapraszamy do rejestracji na nadchodzącą aukcję, składania limitów oraz obserwowania ulubionych pozycji 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *