Na naszej Aukcji VIII – Ciekawa falerystyka i inne przedmioty kolekcjonerskie

Opublikowane przez RDA w dniu

W przerwie meczu chcemy zagospodarować Państwa czas i nieco poprawić humor po niekorzystnej pierwszej połowie 

Nasze aukcje to nie tylko monety i banknoty. To także niezwykle ciekawa falerystyka i inne przedmioty kolekcjonerskie, które ciężko jest kupić na innych aukcjach oraz giełdach. Bardzo dobrym przykładem może być niezwykle rzadki pas kontuszowy ze słynnej słuckiej manufaktury Leo Mażarskiego funkcjonującej pod jego nadzorem w okresie 1776-1806. Zachowany duży fragment z obydwoma końcami przecięty i zszyty w połowie.
Wykonanie jedwabne dwustronne zdobne w klasyczny dla tej manufaktury wzór.
Przedmiot niezwykle rzadko pojawiający się w handlu, w zdecydowanej większości pasy słuckie znajdują się w kolekcjach muzealnych.

Kolejnym wartym pokazania walorem jest komplet sztućców historyzm patriotyczny polski dla 5 osób. Na elementach piękne plastyczne herby polskie z okresu panowania dynastii Wazów.

Zestaw wykonany najprawdopodobniej na zamówienie magnackie, na co wskazuje luksusowe wykonanie.
Tego typu sztućce utrzymane w konwencji historyzmu są sporadycznie notowane na rynkach światowych, niezwykle poszukiwane przez kolekcjonerów.
W tak dużym zestawie (sztućce obiadowe i deserowe) praktycznie nie występują.
Przedmioty zdecydowanie godne polecenia do najlepszych kolekcji.
Całość waży 1,6 kg!

Będzie także wiedeńska filiżanka z podobizną Jana III Sobieskiego, Orzeł Oficerski firmy Alavoine Armi Polskiej we Francji (czyli jednego z najrzadszych orłów czapkowych!), godło pagonowe oficera, klasyczna odznaka ciekawej organizacji paramilitarnej powstałej we Lwowie w 1908 roku z inicjatywy Wawrzyńca Dayczaka, Orzeł na emaliowanej tarczy Korpusu Polskiego na wschodzie czy orzeł patriotyczny Polonii w USA.

Wszystkie walory są wręcz znakomite i bardzo poszukiwane, dlatego zapraszamy do obejrzenia również innych działów, a może już w najbliższy weekend poszerzą Państwo swoje zbiory o nową gałąź 

Tymczasem życzymy spokojnego wieczoru 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *