Na naszej Aukcji VIII – 5 złotych 1930 SZTANDAR

Opublikowane przez RDA w dniu

Piątek rozpoczniemy pod znakiem Sztandaru z okresu II RP, ale takim, którego brakuje
w większości kolekcji, nawet zaawansowanych!

Do niedawna moneta była jeszcze nieopisana, natomiast w 2019 roku została odkryta i opisana przez specjalistę monet II RP Pana Mariusza Walendzika, którego odkrycie zostało uwiecznione w niedawnej publikacji specjalistycznego katalogu Pana Janusza Parchimowicza.

Do wybicia oferowanego egzemplarza został wykorzystany stempel awersu używany do bicia „głębokiego” sztandaru z charakterystycznym zdwojeniem daty (przy produkcji stempla punca daty została dwukrotnie nabita, jednak nie idealnie w tym samym miejscu).

Rewers wybity przy pomocy stempla użytego do wybicia próbnej 5-złotówki stemplem lustrzanym bez napisu PRÓBA, z charakterystycznym większym odstępem prawego skrzydła orła od rantu, podstawą drzewca opartą lekko na lewym i szerzej na prawym ząbku rantu
i charakterystycznym inicjałem J z lekkim załamaniem i nietypowym W (stempel ten został zilustrowany w najnowszym katalogu J. Parchimowicza dla lustrzanego bicia P.144b).

Tym samym jest to nowa, druga para stempli użyta do produkcji tej odmiany, nienotowana dotychczas na rynku aukcyjnym.

Nominał wprowadzony reformą z 11 stycznia 1924 roku. Moneta bita dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego na mocy rozporządzenia Ministra Skarbu
z 14 listopada 1930 roku. Pozostająca w obiegu do listopada 1939 roku.

Monetę wybito w Warszawie w nakładzie 1.000.000 sztuk, była to pierwsza moneta okolicznościowa wprowadzona do obiegu w II Rzeczypospolitej. Jest to także jedyna moneta obiegowa z okresu II Rzeczypospolitej, która nie posiada nazwy emitenta: 'RZECZPOSPOLITA POLSKA’.

Awers: orzeł państwowy wzoru z 1927 roku, niżej napis 5 ZŁOTYCH 5 i rok 1930.

Rewers: Sztandar powiewający na wietrze na długim drzewcu zwieńczonym orłem sztandarowym, z napisem w trzech wierszach HONOR / I / OJCZYZNA, pod sztandarem poziomy napis w czterech wierszach: 1830 – 1930 / W SETNĄ / ROCZ – NICĘ / POW – STANIA przedzielony drzewcem sztandaru. Otok z kreseczek, na dole po lewej herb Kościesza – znak Mennicy Państwowej w Warszawie, po obu stronach drzewca inicjały projektanta Wojciecha Jastrzębowskiego – W – J.

Obrzeże: SALUS-REIPUBLICAE-SUPREMA-LEX

Dział monet II RP po raz kolejny na naszych aukcjach będzie niezwykle piękny i interesujący, czego zapowiedź mają już Państwo w katalogu nadchodzącej aukcji na platformie Onebid

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *