Na naszej Aukcji IX – Znakomite pozycje okresu PRL

Opublikowane przez RDA w dniu

Drugi dzień przyniesie znakomite pozycje kolekcjonerom okresu PRL. 

Zbierając monety z tamtego czasu, często kolekcjonerzy skupiają się na jednym z podtypów: 

– monety obiegowe 

– monety próbne 

– monety kolekcjonerskie 

Często także decydują się na inne podziały, zbierając według swojego indywidualnego klucza. Część z nich zbiera monety z wizerunkiem królów, zwierząt, wydarzeń sportowych, a jeszcze inni skupiają się na monetach z podobiznami znanych ludzi jak Jan Paweł II. 

Tak naprawdę nie ma odpowiedniego klucza, każdy powinien zbierać przedmioty, które mu się podobają i go fascynują, natomiast chcemy zaprezentować Państwu zestaw, który powinien przypaść do gustu każdemu kolekcjonerowi. 

Są to 2 sety składające się z kompletów poszukiwanych, złotych monet o nominałach 1000, 2000, 5000 i 10.000 złotych z dwoma różnymi podobiznami Jana Pawła II. Oba sety są oczywiście w menniczych stanach zachowania, co potwierdza grading NGC, który ocenił monety na MS69-70, a dodatkowo każda z nich uzyskała dopisek ULTRA CAMEO! 

Jeśli chodzi o złote monety to nie koniec, bowiem na aukcję trafiły też pokaźne 500 złotych z podobizną Kazimierza Pułaskiego oraz Tadeusza Kościuszko. Obie uzyskały taką samą notę MS69 ULTRA CAMEO, a także obie zostały wykonane w złocie próby .900 z wagą 29.95 g. Oprócz dużej wartości w samym złocie, obie monety posiadają także ogromną wartość kolekcjonerską z uwagi na nieliczne notowania aukcyjne w takich notach. 

Na koniec chcemy pokazać coś miłośnikom rzadkich prób. Poniższa dziesięciozłotówka została wykonana w niskim nakładzie wynoszącym zaledwie 10 sztuk! Jest to więc niezmiernie rzadka pozycja oraz okazja do uzupełnienia niejednego zaawansowanego zbioru o kolejny walor. 

A już jutro coś z okresu królewskiego! 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *