Na naszej Aukcji IX – Trojaki

Opublikowane przez RDA w dniu

Do aukcji pozostało jedynie 5 dni! 

Dzisiaj zaprezentujemy Państwu trojaki z nadchodzącej aukcji, które od kilku wydarzeń są mocną stroną naszych aukcji. 

Zdecydowanie ozdobą tego działu jest trojak z mennicy wileńskiej wybity w 1600 roku z herbem Łabędź (Andrzeja Zawiszy – podskarbiego wielkiego litewskiego) i znakiem mincerskim hak na rewersie. 

Niezmiernie rzadka, nieopisana w specjalistycznych katalogach legenda otokowa awersu: rozdzielone litery D – G pod popiersiem króla! 

Dość powiedzieć, że zarówno Iger jak i Ivanauskas nie mieli takiego wariantu w swoich kolekcjach. 

W archiwach numizmatycznych, na przestrzeni ponad 20 lat, nie było trojaka z roku 1600 z taką legendą! 

Dodatkowo moneta została doceniona najwyższą dotychczas nadaną notą w NGC dla tego typu trojaka MS62! 

Drugą monetą również jest trojak z mennicy w Wilnie z 1590 roku z rzadkim błędem w legendzie D REX (zamiast DG REX). Pięknie zachowany egzemplarz z ładną, naturalną patyną. 

Kolejną monetą jest piękny, okołomenniczy trojak wileński z 1597 roku. Odmiana trojaka z głową wołu przebitą hakami i herbem Chalecki na rewersie. 

Nieopisany w katalogu Igera wariant interpunkcyjny: 

– brak dwukropka po D w słowie D G na awersie; 

– kropka po słowie GROS na rewersie. 

Na koniec trojaków litewskich menniczy przedstawiciel 1596 roku z herbem Prus i Chalecki, nieopisany w katalogu Igera wariant interpunkcyjny bez kropki na początku legendy awersu. 

Następną pozycją, która niewątpliwie przykuła uwagę kolekcjonerów jest trojak anomalny z datą (15)96 i literą K po dacie, poniżej litery I-E po bokach herbu Lewart. 

W katalogu Kopickiego dość zbliżony egzemplarz widnieje pod poz. 1023 (R8), ale bez adnotacji, że to trojak anomalny. Znakomicie zachowany egzemplarz, który niewątpliwie może być ozdobą niejednego zbioru! 

Przygotowaliśmy także 2 rzadkości kolekcjonerom monet ryskich. Niewątpliwie jedną z najbardziej poszukiwanych monet jest trojak z 1590 roku z dużą głową króla, która na aukcjach pojawia się sporadycznie. Jest to moneta poszukiwana do zbiorów praktycznie w każdym, nawet obiegowym stanie zachowania, u nas w ofercie znalazł się bardzo ładny egzemplarz w stanie 2. 

Drugą rzadką pozycją jest trojak z 1596 roku, gdzie zamiast 9 była 6 i została przebita na poprawną cyfrę. Moneta bardzo rzadko spotykana w handlu oraz w prywatnych zbiorach, zdecydowanie polecamy! 

Na aukcji znajdą się również inne mennice jak poznańska, krakowska czy malborska, zajawkę przedstawiamy na końcu, natomiast w celu obejrzenia całej oferty zapraszamy na platformę Onebid! 

Z uwagi na to, że do aukcji pozostało już tylko kilka dni zachęcamy do wcześniejszej rejestracji, by uniknąć sytuacji, w której w dniu aukcyjnym oczekuje się w stresie na przyjęcie zgłoszenia. 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *