Na naszej Aukcji IX – Medal upamiętniający koronację Augusta Mocnego

Opublikowane przez RDA w dniu

Chyba każdy z nas jako dziecko chociaż raz chciał zostać królem lub księżniczką. Niektórzy dziecięce marzenia i zabawy mieli możliwość zamienić w czyn i to dzięki nim dzisiaj kolekcjonerzy na całym świecie mogą cieszyć oko pięknymi medalami mającymi za cel upamiętnić „ten dzień”. 

Korzystając z okazji wolnej soboty mamy przyjemność zaprosić Państwa do zapoznania się z wyśmienicie zachowanym, jak na tą emisję, urzekającym kompozycyjnie medalem upamiętniającym koronację Augusta Mocnego. 

Jedynie najwyższe partie (wysokiego skądinąd) reliefu lekko przytłumione, co odzwierciedlają delikatnie wyoblone detale nosa, czy bogatej broszy spinającej królewski płaszcz. 

Doskonale zachowane tło z pięknym połyskiem, z typowymi dla starych medali śladami oczyszczania z kurzu. 

Egzemplarz o wybitnej prezencji – naszym zdaniem jeden z najładniejszych egzemplarzy z kolekcji prywatnych jaki pojawił się na rynku aukcyjnym. 

Dodatkowym smaczkiem jest zakodowanie (spotykane niekiedy na medalach tej doby) daty w postaci chronogramu na awersie, gdzie wysokie litery: ID ICV V V V X X L V M dają w sumie:1+500+1+100+5+5+5+5+10+10+50+5+1000=1697. 

Awers: centralnie posadowione trzy czwarte w lewo popiersie monarchy w zbroi, z widocznym wyłogiem szaty pod zbroją, w płaszczu monarszym z widocznymi bogatymi zdobieniami, z widoczną szarfą szpady, w odcinku CORONAT 5/15 SEPTEMB(ris), w otoku legenda: 

FRIDERICVS AVGVSTVS SAXO REX POLONORVM•; 

Rewers: Herkules w skalpie lwa, trzymający maczugę, trzyma w prawej ręce koronę królewską nad postumentem z dwoma skrzyżowanymi mieczami, w odcinku legenda objaśniająca: 

HERCULES/SAXONICUS, w otoku legenda: 

HANC MIHI ADIMET NEMO•; 

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na otwartej aukcji, do której na bieżąco w wersji otwartej dodajemy walory. Równocześnie pragniemy przypomnieć z racji dużej ilości pytań, że cały czas pracujemy nad wersją ostateczną i to co widzą Państwo teraz, niemal codziennie ewoluuję, by za około tydzień przybrać kształt finalny. 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *