Na naszej Aukcji IX – Kilka monet Stanisława Augusta Poniatowskiego

Opublikowane przez RDA w dniu

Stanisław August Poniatowski w obecnym świecie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jego decyzje polityczne i rządzenie, również jest oceniane na wiele sposobów, w zależności od poglądów na wiele spraw… Pewne jest jedno i zdecydowanie możemy potwierdzić przynajmniej jedną rzecz, zostawił po sobie znakomity kawał historii pieniądza, który dzisiaj chętnie zbiera wielu kolekcjonerów w Polsce. 

Podobnie jak w przypadku innych monet, kolekcjonerzy mają różne klucze zbierania monet tego władcy. Podstawowym kryterium jest podział na zbierających monety miedziane, srebrne oraz złote, natomiast potem kolekcjonerzy mogą zawężać lub rozszerzać swoje horyzonty i łączyć ulubione nominały czy pojedyncze monety. 

Zarówno wśród monet miedzianych jak i srebrnych możemy wyróżnić wiele roczników, typów, podtypów, a każdy z nich niesie za sobą oddzielną historię i charakteryzuje się często innymi cechami. Jest to na pewno temat bardzo wdzięczny, ale monety w najlepszych stanach zachowania potrafią cenowo zaskoczyć niejednego kolekcjonera. 

W dzisiejszym poście chcemy pokazać 2 monety srebrne i jedną miedzianą. Zdecydowanie jedną z najładniejszym monet w tym dziale jest przebita dwuzłotówka z 1794 na 1795 rok, która posiada prezencję PROOFLIKE. Znakomity, okołomenniczy egzemplarz ze wspaniale zachowanymi detalami oraz niespotykanym połyskiem menniczym. 

Druga znakomita pozycja to kolejna dwuzłotówka, natomiast wybita w 1790 roku. Moneta o doskonałych detalach, bardzo rzadko spotykana w takiej kondycji. 

Na końcu ładny grosz z 1768 roku. Odmiana z drukowanym inicjałem Gartenberga, bez kropki. Z charakterystycznym stemplem – awersu z uszkodzeniem belki w R i rewersu z podwójnie nabitym ostatnim S w GROSSVS. 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *