Na naszej Aukcji 15 – Kolejne pruskie fałszerstwo

Opublikowane przez RDA w dniu

Kilka dni temu zaprezentowaliśmy wyśmienity egzemplarz pruskiego fałszerstwa złotówki Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tamta moneta miała „kupę szczęścia”, bowiem najpewniej nie została wyłowiona przez macki Probierza Generalnego i nie przybito jej dość znacząco ingerującej w wizerunek puncy.

https://www.facebook.com/RzeszowskiDomAukcyjny/posts/pfbid0invhK3wpr8UUSAjbDqi9Hay2NATL1ucZSCzPpWEtmh3bXUseEJCRmbX5YZ4xn7bDl

Dziś kolejna odsłona pruskiego fałszerstwa, ale tym razem już z oznaczeniem Probierza Generalnego. Niemniej, owa punca absolutnie nic nie ujmuje urodzie temu numizmatowi, powiemy więcej dla tak wyśmienitego pod względem stanu zachowania egzemplarza, taka punca jest wartością dodaną. Jest to absolutnie bezobiegowy egzemplarz półzłotka. Moneta wysyłana najprawdopodobniej do komór celnych jako wzór do wychwytywania fałszywej monety z obiegu.

Pozycja niezwykle rzadka na rynku kolekcjonerskim, a w takim stanie w naszej ocenie jednostkowa. Godna zainteresowania dla kolekcjonerów tworzących już zaawansowane zbiory monet okresu SAP. Doskonałe i nietuzinkowe uzupełnienie kolekcji. Zdecydowanie polecamy.

Nasza listopadowa aukcja nabiera zdecydowanie rumieńców.