Na naszej Aukcji 14 – Ort poznański Jana II Kazimierza

Opublikowane przez RDA w dniu

Poprzez ostanie prezentacje, ktoś z Państwa mógłby posądzić nas o stronniczość w kierunku monet średniowiecznych. Owszem oferta denarów czy brakteatów polskiego średniowiecza na wrześniowej aukcji będzie wybitna, ale nie zapominamy o kolekcjonerach polskiego mennictwa nowożytnego.

Orty – monety cieszące się rekordową popularnością. Co ważne, zainteresowanie nimi nie maleje a rośnie a to za sprawą m.in. kolejnego, już wydania katalogu tego nominału autorstwa wybitnego znawcy tematu I. Shatalina. Właśnie w tym opracowaniu w roczniku ortów poznańskich 1652 Jana II Kazimierza ilustrowana jest widoczna poniżej pozycja.

Moneta niezwykłej rzadkości, której z pewnością brakuje w większości specjalizowanych zbiorów ortów ostatniego z Wazów. Tyszkiewicz wyceniał ją na 18 mk, Kopicki określił rzadkość na R5. Na polskim rynku aukcyjnym moneta notowana na przestrzeni 20 lat zaledwie 5 krotnie. Proszę zwrócić uwagę na nietypową owalną tarczę na rewersie monety.

Prezentowany egzemplarz wyróżnia się absolutnie na tle wszystkich innych znanych egzemplarzy. Według nas jest do najładniejszy i najpiękniejszy ort 1652 jaki dotychczas wystąpił na rynku w tej odmianie. Wyselekcjonowany, menniczy egzemplarz, z pięknym blaskiem i niezwykle urokliwą, gabinetową patyną. Niewielkie niedobicie absolutnie niczego nie ujmuje mu z urody.

Prawdopodobnie jedyna okazja na zakup tak znakomitego egzemplarza, w dodatku ilustrowanego w specjalistycznej literaturze.

Do najlepszych kolekcji – zdecydowanie polecamy.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *