Na naszej Aukcji 14 – Dwutalar bawarski Ludwika I (z lewej strony) oraz talar familijny

Opublikowane przez RDA w dniu

Dwie piękne i poszukiwane na rynku numizmatycznym monety – niezwykle efektowny dwutalar bawarski Ludwika I (z lewej strony) oraz talar familijny, który miłośnikom mennictwa carskiej Rosji od razu na myśl przywołuje słynnego rubla familijnego. Tak, to nie przypadkowe skojarzenie.

Talar familijny Ludwika I Bawarskiego. To właśnie ten talar stał się inspiracją do emisji słynnego rubla familijnego cara Mikołaja I – numizmatu będącego prawdziwym białym krukiem numizmatyki rosyjskiej. Bawiący w Baden-Baden jeden z rosyjskich książąt „przywiózł” pomysł emisji takiej monety do Petersburga. W 1835 roku dla uczczenia urodzin cara Mikołaja I, wybito okolicznościowe monety czczące cara i jego rodzinę.

Prezentowany poniżej talar Ludwika I to numizmat rzadko pojawiający się w handlu i poszukiwany przez kolekcjonerów. Sam Ludwik I był znawcą i mecenasem sztuki. Ponadto na kartach historii zapisał się jako budowniczy pierwszej na terenie Niemiec linii kolejowej. Na wielu emitowanych za swojego panowania monetach, kazał upamiętniać ważne wydarzenia z tego okresu. Jedną z wyemitowanych monet był właśnie widoczny poniżej talar polecający opiece niebios jego rodzinę.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *