Na naszej Aukcji 14 – Denar Bolesława I Chrobrego, niezwykłej rzadkości jednostronna odbitka typu REX, wybita stemplem rewersu

Opublikowane przez RDA w dniu

Mieliśmy bardzo dużym problem z tym, którą monetę z nadchodzącej aukcji, wybrać jako pierwszą do zainaugurowania prezentacji walorów. Wiedzieliśmy, że chcemy rozpocząć od Bolesława Chrobrego, ale już tu zaczęły się schody, bowiem monet tego władcy na aukcji będziemy mieli kilka, a całą kolekcję średniowiecza, którą narazie dość tajemniczo prezentowaliśmy w postaci drewnianych skrzynek, ze względu na ilość, będziemy oferowali w jeden dedykowany dzień.

Skoro pierwszy król to i denar musi być iście królewski. Zatem nie mogło być inaczej jak tylko zaprezentować widoczny poniżej egzemplarz – jedyny denar Bolesława I Chrobrego z napisem REX.

Tytulatura królewska na monecie mogłaby wskazywać, że wybito ją po koronacji, jednak obecność tej monety w nieco wcześniejszych skarbach monet dowodzi, że wybito ją w latach ok 1015-1020. Tytuł królewski na tym denarze zatem objaśniany jest przez badaczy jako nieustablizowanie jeszcze w tym okresie tytułów władczych w świecie łacińskim, z drugiej jednak strony dużymi ambicjami królewskimi Chrobrego.

Prezentowany egzemplarz to niezwykłej rzadkości jednostronna odbitka typu REX, wybita stemplem rewersu. Prezentowana sztuka to jedyny jak dotychczas znany egzemplarz oferowany na rynku aukcyjnym. Wszystkie inne egzemplarze są ozdobami kolekcji muzealnych.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *