Na naszej Aukcji 12 – Takich dwuzłotówek „Kobieta i kłosy”, zwanych też popularnie „Żniwiarkami” ze świecą szukać

Opublikowane przez RDA w dniu

Takich dwuzłotówek „Kobieta i kłosy”, zwanych też popularnie „Żniwiarkami” ze świeca szukać. Przepiękne, bliskie stanom menniczym egzemplarze z mennic w Londynie (z kropką 2 ZŁOTE 1925) oraz Paryżu (róg i pochodnia 2 ZŁOTE 1924).

Nominał wprowadzony reformą z 11 stycznia 1924 roku bity w latach 1924-1925 w mennicach w w Paryżu, Londynie, Birmingham i Filadelfii. Zgodnie z ustawą z 20 stycznia 1924 roku monetami srebrnymi można było spłacać zobowiązania do kwoty maksymalnie 100 złotych. Moneta pozostająca w obiegu do 31 grudnia 1932 roku, wymieniana w kasach NBP w latach 1933-1934.

Monety różną się od siebie w zależności od mennicy, w której zostały wybite. Monety z Paryża posiadają znak Monnaies de Paris – róg i pochodnię oraz charakteryzują się zazwyczaj gorszym dobiciem. Monety z Birmingham posiadają literkę H pod łapą orła, zaś sam orzeł jest wyraźnie chudszy niż w przypadku monet bitych w innych mennicach. Na monetach z Filadelfii z 1924 awers i rewers są odwrócone o 180 stopni (tzw. odwrotka); oba roczniki z tej mennicy nie posiadają żadnych znaków menniczych. Monety z Londynu mają wybitą kropkę po roku.

Przy okazji przypominamy, że cały czas przyjmujemy jeszcze przedmioty na Nasza kwietniową aukcje. Zapraszamy do kontaktu.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *