Na naszej Aukcji 11 – Wyjątkowy grosz lubelski

Opublikowane przez RDA w dniu

Ten wyjątkowy grosz lubelski z pewnością zasługuje na osobny wpis. Emisja wyjątkowa pod każdym względem. Pierwsze co rzuca się w oczy to nietypowe przedstawienie ówcześnie panującego Zygmunta III Wazy bez jednego z insygniów władzy – bez korony !!! W mennictwie polskim to niespotykane i naprawdę wyjątkowe.

Prezentowany grosz to przedstawiciel ekstremalnie rzadkiej, wczesnej i bardzo charakterystycznej emisji tego nominału w mennicy lubelskiej. Rok 1597 charakteryzuje się dużym urozmaiceniem emisji tego nominału w stosunku do roku kolejnego. Co warto podkreślić za różnorodnością idzie jeszcze wyraźne niedbalstwo co skutkuje wieloma błędami napisowymi co dodatkowo zwiększa różnorodność. Poza groszem portretowym w tym roczniku występuje jeszcze typ z koroną i napisami na awersie (bez portretu).

W tym konkretnym przypadku mamy dodatkowo nienotowaną na rynku aukcyjnym odmianę ze skróconą data 97 pod koroną. Moneta znana w literaturze, jednak nawet przez Dutkowskiego zilustrowana rysunkami. Drugi znany nam egzemplarz znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Rzadkość godna polecenia do najlepszych kolekcji!

https://onebid.pl/…/monety-zygmunt-iii-waza…/1530996

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *