Na naszej Aukcji 11 – Ogromnej rzadkości, do niedawna nieskatalogowana hybryda 5 złotych 1930 r. „Sztandar”

Opublikowane przez RDA w dniu

Wśród kilku egzemplarzy „Sztandaru”, które będziemy oferowali na nadchodzącej aukcji, ten wyróżnia się na tle pozostałych. Oto ogromnej rzadkości, do niedawna nieskatalogowana hybryda, odkryta i opisana po raz pierwszy w 2019 roku przez specjalistę w zakresie monet II RP Pana Mariusza Walendzika, którego odkrycie potwierdzono ostatnio poprzez publikację odmiany w najnowszym wydaniu specjalistycznego katalogu J. Parchimowicza.

Do wybicia oferowanego egzemplarza został wykorzystany stempel awersu używany do bicia „głębokiego” sztandaru z charakterystycznym zdwojeniem daty (przy produkcji stempla punca daty została dwukrotnie nabita, jednak nie idealnie w tym samym miejscu).

https://onebid.pl/…/monety-ii-rp-5-zlotych-1930…/1508190

Nominał wprowadzony reformą z 11 stycznia 1924 roku. Moneta bita dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego na mocy rozporządzenia Ministra Skarbu z 14 listopada 1930 roku. Pozostająca w obiegu do listopada 1939 roku.

Monetę wybito w Warszawie w nakładzie 1.000.000 sztuk, była to pierwsza moneta okolicznościowa wprowadzona do obiegu w II Rzeczypospolitej. Jest to także jedyna moneta obiegowa z okresu II Rzeczypospolitej, która nie posiada nazwy emitenta: 'RZECZPOSPOLITA POLSKA’.

Awers: orzeł państwowy wzoru z 1927 roku, niżej napis 5 ZŁOTYCH 5 i rok 1930;

Rewers: Sztandar powiewający na wietrze na długim drzewcu zwieńczonym orłem sztandarowym, z napisem w trzech wierszach HONOR / I / OJCZYZNA, pod sztandarem poziomy napis w czterech wierszach: 1830 – 1930 / W SETNĄ / ROCZ – NICĘ / POW – STANIA przedzielony drzewcem sztandaru. Otok z kreseczek, na dole po lewej herb Kościesza – znak Mennicy Państwowej w Warszawie, po obu stronach drzewca inicjały projektanta Wojciecha Jastrzębowskiego – W – J.

Obrzeże: SALUS-REIPUBLICAE-SUPREMA-LEX;

Moneta bita ze srebra .750 o wadze przepisowej 18 g i średnicy 33 mm.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *