Na naszej Aukcji 10 – Szóstaki krakowskie Zygmunta III Wazy

Opublikowane przez RDA w dniu

Za panowania Zygmunta III Wazy, szóstaki krakowskie były emisją masową. Emitowano jest w latach 1623-1627. Ogromna skala produkcji spowodowała, że dziś na rynku kolekcjonerskim dostępne są w bardzo dużej różnorodności typologicznej. Dla numizmatyków, chcących tworzyć wysoce specjalizowane zbiory monety te są wymarzonym materiałem do tego.

Niekwestionowanym autorytetem w skatalogowaniu tego nominału jest Pan Dariusz Pączkowski, który w numerze 9 Warszawskiego Pamiętnika Numizmatycznego opublikował specjalizowany katalog tych monet.

Na naszej najbliższej aukcji będziemy oferowali dalszą część kolekcji wspomnianych szóstaków z wartościową proweniencją ex. Pączkowski. Wiele oferowanych egzemplarzy zostało ponadto zilustrowanych we wspomnianym opracowaniu.

Wspomnieć należy m.in. o rocznikach 1624 oraz 1625 bez nominału „VI”. W ofercie będzie również bardzo rzadka odmiana z gwiazdkami w legendzie otokowej. Ciekawą na pewno jest odmiana z herbem Sas w tarczy czy bardzo rzadka odmiana z zapisem imienia króla SIG zamiast SIGIS.

https://onebid.pl/…/sz%C3%B3stak%20zygmunt%20waza…

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *