Na naszej VII-mej Aukcji – 5 złotych 1930

Opublikowane przez RDA w dniu

Na weekend postanowiliśmy postawić Państwu pytanie.. Pytanie, na które odpowiedź wydaje się być oczywista, a jednak takową w naszej ocenie nie jest 

Dzisiaj w roli głównej występuje moneta popularna, jednak tak doskonale zachowanego egzemplarza, z tak wspaniałą prezencją nie mieliśmy jeszcze okazji zaoferować. Wracając do sedna, jesteśmy bardzo ciekawi, co Państwo sądzicie – oferowany egzemplarz sprzeda się wyżej niż ostatni w MS65, czy jednak nie osiągnie takiego wyniku?

Moneta niemalże doskonała, gdyby nie jedna ryska i uderzenie na awersie. Dla części osób zaleta, dla części wada – ze względu na sposób przechowywania, bez jakiegokolwiek poruszania na palecie, sztandar z jednostronną patyną.

Krótka charakterystyka ogólna:

Awers: orzeł państwowy wzoru z 1927 roku, niżej napis 5 ZŁOTYCH 5 i rok 1930;

Rewers: Sztandar powiewający na wietrze na długim drzewcu zwieńczonym orłem sztandarowym, z napisem w trzech wierszach HONOR / I / OJCZYZNA, pod sztandarem poziomy napis w czterech wierszach: 1830 – 1930 / W SETNĄ / ROCZ – NICĘ / POW – STANIA przedzielony drzewcem sztandaru. Otok z kreseczek, na dole po lewej herb Kościesza – znak Mennicy Państwowej w Warszawie, po obu stronach drzewca inicjały projektanta Wojciecha Jastrzębowskiego – W – J.

Obrzeże: SALUS-REIPUBLICAE-SUPREMA-LEX

Nominał wprowadzony reformą z 11 stycznia 1924 roku. Moneta bita dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego na mocy rozporządzenia Ministra Skarbu
z 14 listopada 1930 roku. Pozostająca w obiegu do listopada 1939 roku.
Monetę wybito w Warszawie w nakładzie 1.000.000 sztuk, była to pierwsza moneta okolicznościowa wprowadzona do obiegu w II Rzeczypospolitej. Jest to także jedyna moneta obiegowa z okresu II Rzeczypospolitej, która nie posiada nazwy emitenta:
'RZECZPOSPOLITA POLSKA’.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *