Na naszej VII-mej Aukcji – kolekcja monet srebrnych
Pozostało 8 dni do aukcji VII, z tej okazji czas przedstawić bliżej Kolekcję Monet Srebrnych
z nadchodzącego wydarzenia! Jest to komplet monet II RP w stanach 1-3, jednak w jej skład wchodzą między innymi komplet Nike, Żniwiarek, Piłsudskich czy Polonii. Jak sama nazwa mówi, kolekcja dotyczy monet srebrnych, grosze natomiast nie zostały włączone w skład zbioru.
Na początku najrzadsza moneta obiegowa okresu międzywojnia. Moneta poszukiwana
i najczęściej brakująca w zbiorach – nawet tych specjalizowanych. Mowa oczywiście o Nike
z 1932 roku, której nakład w większości przetopiono, a w handlu i kolekcjach pozostały nieliczne sztuki. Moneta bardzo rzadka, nawet w obiegowych stanach zachowania.
Egzemplarz z naszej aukcji jest dobrze zachowany z obustronną, brązową patyną.
Dodatkowo poprawnie zachowane jest lustro, szczególnie jak na tą emisję.
Drugą najrzadszą monetą jest sztandar wybity głębokim stemplem. Moneta bita ze srebra .750 o wadze przepisowej 18 g i średnicy 33 mm. Nominał 5 zł wprowadzony reformą z 11 stycznia 1924 roku. Moneta bita dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego na mocy rozporządzenia Ministra Skarbu z 14 listopada 1930 roku. Pozostająca w obiegu do listopada 1939 roku.
Monetę płytkim stemplem wybito w Warszawie w nakładzie 1.000.000 sztuk, była to pierwsza moneta okolicznościowa wprowadzona do obiegu w II Rzeczypospolitej. Jest to także jedyna moneta obiegowa z okresu II Rzeczypospolitej, która nie posiada nazwy emitenta: 'RZECZPOSPOLITA POLSKA’. Chałupski dla wariantu wybitego głębokim stemplem nadał rzadkość R5! Na aukcji pojawi się także płytki stempel
Kolejną niezwykle rzadką pozycją jest 2 złote z 1936 roku. Nominał wprowadzony reformą
z 11 stycznia 1924 roku bity w tym wzorze od 1934 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP z 5 listopada 1927 roku monetami tymi można było spłacać zobowiązania
do kwoty maksymalnie 100 złotych. Moneta pozostająca w obiegu do listopada 1939 roku, wycofana na mocy zarządzenia GG.
Moneta bita w Mennicy Państwowej w Warszawie w roku 1934 w nakładzie 10 425 000 sztuk oraz w 1936 w nakładzie tylko 75 000 sztuk!
Egzemplarz z nadchodzącej aukcji posiada wszystkie cechy świadczą o niepodważalnej oryginalności powyższego egzemplarza: prawidłowo ułożona 6 w dacie z charakterystyczną „łezką” oraz ząbkowanie z przerwami między karbowaniem w kształcie prostokąta.
Rzadka jest również dwuzłotówka z 1924 roku z literką H. Nominał wprowadzony reformą
z 11 stycznia 1924 roku bity w latach 1924-1925 w mennicach w w Paryżu, Londynie, Birmingham i Filadelfii. Zgodnie z ustawą z 20 stycznia 1924 roku monetami srebrnymi można było spłacać zobowiązania do kwoty maksymalnie 100 złotych. Moneta pozostająca w obiegu do 31 grudnia 1932 roku, wymieniana w kasach NBP w latach 1933-1934.
Monety różną się od siebie w zależności od mennicy, w której zostały wybite. Monety z Paryża posiadają znak Monnaies de Paris – róg i pochodnię oraz charakteryzują się zazwyczaj gorszym dobiciem. Monety z Birmingham posiadają literkę H pod łapą orła, zaś sam orzeł jest wyraźnie chudszy niż w przypadku monet bitych w innych mennicach. Na monetach z Filadelfii z 1924 awers i rewers są odwrócone o 180 stopni (tzw. odwrotka); oba roczniki z tej mennicy nie posiadają żadnych znaków menniczych. Monety z Londynu mają wybitą kropkę po roku.
Jeśli chodzi o monety pięciozłotowe z wizerunkiem głowy kobiety w czepcu jest warszawska piątka z 1932 roku ze znakiem menniczym.
„Moneta rzadsza, niż by wynikało z wysokości nakładu. Na skutek zastosowania zbyt słabego nacisku stempla nastąpił zanik najwyższych partii reliefu: punktów na koronie orła oraz pasków na wstążce pod wiankiem koniczyny. Spowodowało to decyzję o przetopieniu zdecydowanej większości nakładu[…]” – Specjalizowany Katalog Monet Polskich – II Rzeczpospolita
i GG 1918-1945 – Jerzy Chałupski
Kolejno chcemy pokazać jedne z najchętniej kupowanych monet II RP – Nike.
Jak wcześniej wspominaliśmy na aukcji będzie komplet i to w ładnych stanach zachowania.
Poniżej załączamy zdjęcia
Na koniec załączamy kilka wyselekcjonowanych pozycji, natomiast całą kolekcję mogą Państwo obejrzeć na www.rda.onebid.pl
0 komentarzy