Na naszej VI-tej Aukcji – rubel Mikołaja II
Piątek tuż przed końcem prac nad katalogiem postanowiliśmy spędzić na kontemplacji wyjątkowej pozycji.
Pozycji, która na rynku występuje niezwykle rzadko.
Rubel kommemoratywny Mikołaja II na 200-lecie bitwy pod Gangutem na naszej VI aukcji!
Emisja pamiątkowa, ostatnia z tego typu wybitych w okresie istnienia Imperium Rosyjskiego. Wykonana w 1914 roku, pierwotnie jako emisja pamiątkowa z okazji przyjęcia do służby nowego pancernika o nazwie upamiętniającej bitwę morską 1714 roku, uważaną powszechnie do dziś za pierwszą poważną wiktorię rosyjskiej floty.
Przyjęcie do służby pancernika miało stanowić ogromne święto, jednak z uwagi na wybuch
I Wojny Światowej jednostka została przyjęta do służby bez większych obchodów (sama jednostka służyła we flocie Rosyjskiej, a następnie radzieckiej aż do lat 50-tych otrzymując miano Rewolucji Październikowej, co dodatkowo stanowiło wyróżnienie dla jednostki).
Mimo to, z uwagi na wybicie już monet przygotowanych na wielkie święto 200-lecia wielkiej wiktorii floty imperialnej pod półwyspem Hanko, ruble pamiątkowe zostały wypuszczone do obiegu w nakładzie 30.000 egzemplarzy. Następnie, w roku 1916 na zamówienie Wielkiego Księcia Siergieja Michajłowicza wykonano w mennicy dobicie monety w nakładzie 300 egzemplarzy – 50 dla Księcia, 85 dla sztabu floty i 165 dla dworu carskiego. Zdecydowana większość z wybitych egzemplarzy została przetopiona, co definiuje monetę jako prawdziwą rzadkość.
Za projekt monety odpowiedzialny był starszy medalier Mennicy w Petersburgu –
Piotr Stadnickij. Ta barwna postać artysty-rzeźbiarza i wieloletniego medaliera mennicy petersburgskiej zdawała się być gwarancją wyśmienitego projektu, który urzeka swą przemyślaną prostotą na tle innych rubli pamiątkowych. Była to jednakże ostatnia praca tego artysty wykonana dla mennicy. Już w tym roku (1914) zaprzestał on pracy przy ważnych projektach. Co ciekawe, na samej monecie nie widać oznaczeń artysty, a jedynie na obrzeżu widnieją inicjały mincmistrza mennicy w Piotrogrodzie – Wiktora Smirnova sprawującego swój urząd w latach 1912-1917.
Sam projekt monety wyraźnie wyróżnia się na tle innych pamiątkowych emisji mikołajewskich, podkreślając przez prostą, acz pięknie wyłuszczoną symbolikę swój charakter – np. poprzez zaznaczenie na awersie kart z falami jako symbolicznego nawiązania do morskiej potęgi Imperium, które poprzez upamiętnienie pierwszej wiktorii floty carskiej podkreślało swój mocarstwowy charakter, czy poprzez umieszczenie popiersia Piotra I w wieńcu laurowym – symbolu zwycięstwa.
Awers: Orzeł Imperium stylizowany na herb z okresu Piotra I, trzymający w szponach i dziobach cztery karty z falami symbolizujące cztery morza do których dostęp miała Rosja (Białego, Bałtyckiego, Czarnego i Oceanu Spokojnego), niżej napis:
МОНЕТА РУБЛЬ;
Rewers: popiersie Piotra I antykizowane w zbroi łuskowej, z płaszczem spiętym rozetowym klejnotem, w wieńcu laurowym, w prawo, dookoła w otoku zewnętrznym napis:
ГАНГУТЪ/27 IЮЛЯ-1714 – 1914
Obrzeże: napis dookolny (В.С.) ЧИСТАГО CEPEБPA 4 ЗОЛОТНИКА 21 ДOЛА;
Moneta brakująca w większości, nawet mocno zaawansowanych kolekcji, sporadycznie notowana na największych aukcjach światowych, na rynku polskim jedynie trzy notowania
w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Stan zachowania: NGC UNC Details, cleaned
Literatura: Bitkin 337 (R2)
Cena wywoławcza: 20.000 złotych
0 komentarzy