Na naszej VI-tej Aukcji – monety średniowiecza polskiego

Opublikowane przez RDA w dniu

Monety średniowieczne zdobywają z każdym rokiem co raz większą popularność.
Na naszej najbliższej aukcji mamy przyjemność zaoferować Państwu kilkanaście ciekawych
i bardzo rzadkich monet.

Wśród monet, które chcemy dzisiaj Państwu przedstawić jest między innymi denar bez daty Bolesława Krzywoustego, jeszcze jako księcia śląskiego z mennicy we Wrocławiu
z monogramem SI. Szacowna data wybicia jest między 1097 a 1107 rokiem. Na awersie możemy zaobserwować błędnie zapisany napis BOL•EXSLAVS, a na rewersie widnieje głowa świętego Jana na wprost w otoku liniowym, na którego rewersie widnieje napis +S IOHANNES•

Moneta wybita w sposób typowy dla tej emisji – na zbyt małym w stosunku do stempla krążku, z lekkim przesunięciem, przez co częściowo niedobita. Mimo to egzemplarz o ponadprzeciętnej prezencji, zdecydowanie rzadko spotykany z tak dobrze zachowanym detalem.

Pojawi się także menniczy egzemplarz denara Bolesława Kędzierzawego, którego awersie widzimy postać księcia na majestacie, trzymającego miecz, w otoku legenda idąca odwrotnie do ruchu wskazówek zegara z legendą •BOL[]AVS•, a na rewersie prostokątnej ramce głowa na wprost, w otoku legenda: ADALBER SCS

Strończyński nie opisuje tego wariantu legendy, moneta wybita na cienkiej blasze, przez co na awersie przebija rysunek relikwiarza.

Ciekawy typologicznie egzemplarz z Rozbicia Dzielnicowego możemy zaobserwować na brakteacie, na którym widnieje biskup z pastorałem w prawo. Emisja przypisywana Leszkowi Białemu pomimo legendy wskazującej na Kazimierza. Według prof. Suchodolskiego zabieg ten miał na celu legitymizację władzy Leszka w dzielnicy krakowskiej jako spadkobiercy swego ojca Kazimierza Sprawiedliwego. Piękny egzemplarz rzadkiej emisji znanej ze skarbu z Krakowa z minimalnymi ubytkami kołnierza w złotawej patynie.

Jedną z najbardziej charakterystycznych emisji jest brakteat z rycerzem, który trzyma w jednej ręce gonfanon – atrybut państwowości, a w drugiej krzyż – symbol chrześcijaństwa. Emisja przypisywana Kujawom, najprawdopodobniej wzorowana na emisji Zakonu Krzyżackiego, jednak odmienna ikonograficznie.

Z Polski dzielnicowej zaoferujemy także denara, który przypisywany jest Leszkowi Białemu,
a przedstawienie na awersie wskazuje na św. Szczepana. Pod trójarkadowym łukiem zwieńczonym wieżami postać mężczyzny trzymającego gałązkę palmową, za nim w polu
4 kamienie. Po bokach środkowej wieży dwie kule. Brakteat z grupy „AZIMIR” znany ze skarbu
z Krakowa w wyśmienitym, okołomenniczym stanie zachowania.

Z tego samego okresu pojawi się także brakteat o nieokreślonej atrybucji. Motyw interpretowany jako ptak kroczący w lewo z przedstawieniami w polach, jednak bez zaznaczonych skrzydeł. Ładny egzemplarz z delikatnym spękaniem blachy.

Jako ostatnią monetę dzisiaj chcemy Państwu przedstawić brakteata Władysława Łokietka, bardzo charakterystycznego z orłem z rozpostartymi skrzydłami o 3 piórach, kroczący w lewo. Moneta z pęknięciem kołnierza, z ładnie zachowanym detalem w patynie.

Więcej na www.rda.onebid.pl

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *