Dziś zapraszamy w małą podróż do XVIII-wiecznej Rosji.

Gdy w 1740 roku umiera Anna Iwanowna Romanowa, na tron Imperium Rosyjskiego wstępuje Iwan Antonowicz – niemowlę z linii brunsziwckiej, prawnuka Iwana V.

Dziecię to majac zaledwie kilka miesięcy nie sprawuje rzecz jasna władzy. W jego imieniu robi to regent – Ernest Jan Biron, książę Kurlandii i Semigalii, a po jego aresztowaniu Anna Leopoldowna – matka młodego cara.

Car Iwan zwany dziś VI, niedługo cieszył się władzą. 25 listopada 1741 roku spiskowcy będący pod rozkazami Elżbiety Piotrowny Romanowej, zdobyli Pałac Zimowy i aresztowali rodzinę carską. Od tej pory Car stał się więźniem różnych twierdz. Ostatecznie zginął w wieku 23 lat w trakcie próby odbicia go z twierdzy szlisselburskiej.

W okresie jego rocznych rządów powstało kilkanaście typów monet z datą 1741. Wśród nich ruble, spośród których jeden egzemplarz zagościł na naszej Aukcji V!

Jest to rubel z mennicy w Petersburgu, w odmianie z rantem napisowym. Pewną ciekawostkę stanowi tytulatura cara na jego monetach. Jest on tam bowiem nazwany Iwanem III, co wskazuje, że w XVIII wieków Iwanów liczyło się od Iwana Groźnego.

Ta interesująca i dość rzadka moneta zmieni swojego właściciela już 26 kwietnia, podczas II sesji naszej Aukcji V.

https://rda.onebid.pl/auction/5/category/900012/lot/671/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *