Witamy 😊 Zostały nam 3 dni do aukcji, wczoraj zaczęliśmy intensywne promowanie aukcji. Dzisiaj nadszedł czas na mennictwo Jana Kazimierza. Rano pokażemy orty i tymfy, po południu szóstaki, a na koniec dnia orty gdańskie i toruńskie, które robią wrażenie!

Dzisiaj na początek dnia chcemy pokazać menniczego orta Wschowskiego z pierwszego rocznika bicia 1650. Ładna, jednak nierównomierna patyna nadaje monecie uroku. Oceniona przez NGC została na MS61.

Drugi ort z 1650 roku również wschowski jest natomiast nieopisany u Kamińskiego i Kurpiewskiego. Jest to wariant z MONET I REGN w legendzie rewersu oraz końcówką legendy awersu P ET S

Dla miłośników ortów poznańskich w ofercie mamy ładnie wybity egzemplarz (jak na tamte mennictwo), jednak centralnie niedobity. Kamiński-Kurpiewski dali monecie stopień rzadkości R3.

Ostatnim ortem porannym będzie krakowski 1658, egzemplarz pięknie wybity, jednak kiedyś umyty. Mimo wszystko warty włączenia do zbioru.

Jeśli chodzi o tymfy w ofercie będą 2 ciekawe naśladownictwa, pierwsze poprawne, jednak podwójnie wybite, druga trochę bardziej prowizoryczna, wzorowana na tymfie z błędem w dacie.

Bardzo ładny tymf pojawi się z 1665 roku, który jest już monetą wybitą normalnie w mennicy. Jak na ten typ ładnie wybity, jednak z typowymi wadami blachy.

Bądźcie czujni, już niedługo kolejny post

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *