Na naszej V-tej Aukcji – Monety z Powstania Listopadowego

Opublikowane przez RDA w dniu

Powstanie listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a zakończyło prawie rok później 21 października 1831 roku. Polacy zbuntowali się przeciwko łamaniu Konstytucji przez carów Imperium Rosyjskiego. Aleksander I zniósł między innymi wolność prasy i wprowadził cenzurę prewencyjną, następnie zawiesił wolność zgromadzeń i zakazał działalności masonerii. Zaczęto też prześladowania ludności polskiej, między innymi filomatów i filaretów, a w 1825 roku cesarz zlikwidował jawność obrad sejmowych.
Siły dla Polaków prawdopodobnie zwycięskie rewolucje we Francji i Belgii.

Dzisiaj chcemy skupić się jednak na monecie z tego okresu. Mimo, że nie powstało wiele typów, są to monety pożądane przez kolekcjonerów i często osiągające dobre ceny-pod warunkiem, że monety są w dobrych stanach. Pieniądz był emitowany od detronizacji cara Mikołaja I, czyli od 25 stycznia 1831 do 7 września 1831 roku, kiedy to Iwan Paskiewicz zdobył Warszawę.

Dukaty powstały głównie do zakupu broni za granicą, jako monety złote posiadały większą wartość, a jako że były kopią dukata holenderskiego, były rozpoznawalne w całej ówczesnej Europie. Jedyną różnicą było to, że w miejscu znaku mennicy utrechckiej wstawiono małego orła.

Monety 2 i 5 złotowe były bite w srebrze. Na rancie posiadały wymowny napis “Boże zbaw Polskę”, a na awersie pojawił się orzeł z pogonią.

Dziesięciogroszówki bite były w srebrze bilonowym, jednak posiadały warstwę srebrzenia, stąd egzemplarze mało obiegowe wydają się srebrne.

Najmniejszym nominałem w monecie były 3 grosze bite w miedzi, które w naturalnym, czerwonym kolorze osiągają bardzo wysokie ceny.

Na aukcji zaoferujemy dla Państwa 4 monety pięciozłotowe, trzy mennicze odpowiednio w notach MS63, 61, 61 oraz jedną w stanie 3+, dwie dwuzłotówki 2 nocie MS63, jedną w patynie seledynowej, a drugą nieco ciemniejszą. W ofercie pojawiła się też piękna 10 groszówka w nocie MS64, jednak z wadami blachy.

Na koniec dla ludzi, którzy obchodzą Święta Wielkanocne, chcemy życzyć dużo pogody ducha, zdrowia i wytrwałości w tym trudnym czasie, a od siebie postaramy się go możliwie najobficiej uzupełnić wpisami dotyczącymi aukcji 😊

Wszystkiego dobrego i miłego oglądania!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *